Saint-Gobain chce rozwijać start-upy w Polsce

Autor: |Data publikacji:

Saint-Gobain w Polsce rozpoczął projekt „Kopernikańscy Innowatorzy”. Pierwszym wydarzeniem była rozmowa o roli szkła w budynku i kierunkach rozwoju.

W budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie 19 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie w nowej przestrzeni przygotowanej przez Saint-Gobain. W spotkaniu udział wzięli prof. Marek Godlewski z Instytutu Fizyki PAN, Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Grupy Saint-Gobain w Polsce i Maciej Mańko z Saint-Gobain. Spotkanie poprowadził dr Maciej Kawecki.

Jakie stoją wyzwania przed branżą szkła płaskiego? To wysokie ceny energii, a także szukanie rozwiązań do czystej produkcji. Saint-Gobain udało się wyprodukować szkło o bardzo niskim śladzie węglowym. Jest to produkt Oraė, który dostępny jest już na rynku. Do produkcji szkła float może być wykorzystywana stłuczka, a także alternatywne źródła energii, nie tylko paliwa kopalne, co wpływa na obniżenie śladu węglowego. Na ten temat pisaliśmy już m.in. TUTAJ.

Z kolei polski fizyk, prof. Marek Godlewski przedstawił swój projekt naukowy, polegający na wykorzystaniu tlenku cynku na powierzchni szkła. Dzięki temu udało się osiągnąć bardzo dobre parametry izolacyjne szkła. W Saint-Gobain z kolei jest dział, który zajmuje się wyszukiwaniem ciekawych pomysłów i następnie sprawdza możliwości technologiczne do wykorzystywania tych nowych rozwiązań. Wynalazek polskich fizyków dotyczący nowej powłoki na powierzchni szkła jest oczywiście znany Saint-Gobain, możliwa jest także współpraca między firmą a naukowcami.

Od lewej: dr Maciej Kawecki, prof. Marek Godlewski, Henryk Kwapisz i Maciej Mańko z Saint-Gobain.

W warszawskiej przestrzeni przeznaczonej dla start-upów spotkanie naukowców z przedstawicielami Saint-Gobain było zainaugurowaniem projektu „Kopernikańscy Innowatorzy”. Firma chce, by w pomieszczeniu w budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego spotykały się organizacje, firmy czy naukowcy którzy chcą promować innowacyjne rozwiązania, przedsięwzięcia. Wynajęcie Sali jest bezpłatne, warunkiem jest to, by wydarzenie wpisywało się w hasło: „Making a world a better home”.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.