Rynek włoskich maszyn do obróbki drewna wrócił do normalności po okresie ogromnego wzrostu popytu i zamówień. Zmianę widać w wynikach z drugiego kwartału.
W okresie od kwietnia do końca czerwca poziom zamówień na maszyny do obróbki drewna spadł o 17,8 proc. w porównaniu do roku 2022. Jednocześnie dużo mniej jest zamówień zza granicy – o 18,7 proc., a z rynku rodzimego o 13,8 proc. Organizacja Acimall, zrzeszająca włoskich producentów maszyn ocenia, że dane z II kwartału są zbliżone do tych z roku 2019 r., czyli z czasów sprzed pandemii. Pozytywnym sygnałem jest duży portfel zamówień, firmy deklarują, że mają zaplanowaną pracę na ponad pięć miesięcy do przodu.
Nastroje w branży producentów maszyn są umiarkowane. Według badań Acimall, 72 proc firm spodziewa się stabilnej sytuacji, 9 proc. oczekuje spadków liczby zamówień, a 19 proc. zakłada, że będzie wzrost. Z kolei ponad 80 proc. firm zakłada, że zatrudnienie w branży utrzyma się na stałym poziomie. Jeśli chodzi o sprzedaż zagraniczną, to 33 proc. firm prognozuje stabilną sytuację, ale już 48 proc. uważa, że sprzedaż zagraniczna spadnie. Około 19 proc. oczekuje wzrostu eksportu. Przypomnijmy, że jednym z ważniejszych rynków dla włoskich producentów maszyn jest Polska.
Zobacz również
Nowe „Vademecum: montaż stolarki” dostępne na naszym portalu
„Vademecum: montaż stolarki” to praktyczny przewodnik po aktualnych standardach i technologiach montażu okien, również wielkogabarytowych.
Już niedługo webinarium IT W STOLARCE – szybkie wdrożenia, realne korzyści
Już we wtorek, 24 czerwca, wspólnie z Miquido zorganizujemy dla Was webinarium "IT w stolarce - szybkie wdrożenia, realne korzyści". Opowiemy Wam jak szybko i bezpiecznie wymienić system IT, który wspiera zarządzanie i produkcję.
Relacja z jubileuszowej edycji targów R+T Asia 2025
W dniach 26–28 maja w Szanghaju odbyła się 20. edycja targów R+T Asia. Tegoroczna odsłona wydarzenia zbiegła się z 60-leciem globalnej marki R+T.