Rynek włoskich maszyn do obróbki drewna wrócił do normalności po okresie ogromnego wzrostu popytu i zamówień. Zmianę widać w wynikach z drugiego kwartału.
W okresie od kwietnia do końca czerwca poziom zamówień na maszyny do obróbki drewna spadł o 17,8 proc. w porównaniu do roku 2022. Jednocześnie dużo mniej jest zamówień zza granicy – o 18,7 proc., a z rynku rodzimego o 13,8 proc. Organizacja Acimall, zrzeszająca włoskich producentów maszyn ocenia, że dane z II kwartału są zbliżone do tych z roku 2019 r., czyli z czasów sprzed pandemii. Pozytywnym sygnałem jest duży portfel zamówień, firmy deklarują, że mają zaplanowaną pracę na ponad pięć miesięcy do przodu.
Nastroje w branży producentów maszyn są umiarkowane. Według badań Acimall, 72 proc firm spodziewa się stabilnej sytuacji, 9 proc. oczekuje spadków liczby zamówień, a 19 proc. zakłada, że będzie wzrost. Z kolei ponad 80 proc. firm zakłada, że zatrudnienie w branży utrzyma się na stałym poziomie. Jeśli chodzi o sprzedaż zagraniczną, to 33 proc. firm prognozuje stabilną sytuację, ale już 48 proc. uważa, że sprzedaż zagraniczna spadnie. Około 19 proc. oczekuje wzrostu eksportu. Przypomnijmy, że jednym z ważniejszych rynków dla włoskich producentów maszyn jest Polska.
Zobacz również
Czytaj majowe Forum Branżowe
Czytaj majowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Grzegorz Ratajczak, dyrektor wykonawczy i członek zarządu firmy Krishome.
Monter Show ’25 już niedługo
Już na początku czerwca odbędzie się ważne wydarzenie dla środowiska montażystów - Monter Show 2025, organizowane przez Stowarzyszenie Monterów Stolarki. Tradycyjnie patronat medialny nad wydarzeniem objęło nasze wydawnictwo.
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.