W sektorze profili stalowych do okien widać schłodzenie koniunktury od połowy zeszłego roku. Jednak rynek remontowy powinien uzupełnić lukę w zamówieniach z nowego budownictwa.
Według danych zebranych przez GUS już od drugiego półrocza 2022 r. widoczna jest ujemna dynamika produkcji okien z PCW. To oznacza, że w porównaniu z rokiem 2021 spada wolumen produkcji okien. Jest to efekt spowolnienia w powstawaniu nowych inwestycji w Polsce i generalnie na unijnym rynku. Według raportu przygotowanego na zlecenie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, w IV kwartale 2022 r. i I kwartale 2023 r. spadek produkcji okien z PCW wyniósł 11 proc. Analitycy oceniają, że spadek sprzedaży wzmocnień stalowych do okien jest na podobnym poziomie.
Zamówienia na wymianę okien powinny jednak skompensować spadek zleceń z segmentu nowego budownictwa. Stanie się tak dzięki wielu programom wsparcia termomodernizacji. Dotacje w Unii Europejskiej na prace remontowe będą przyznawane przez kolejne lata, dlatego zwiększenia zamówień na okna na wymianę należy się spodziewać przez dłuższy okres.
W Europie w ciągu każdego roku do użytku oddawanych jest 1,5 mln mieszkań, natomiast szacuje się, że istnieje ok. 220 mln mieszkań. Termomodernizacja, to m.in. wymiana okien, które najczęściej wykonane są z PCW. Dlatego także wzrost zamówień na okna do remontu powinien także wpłynąć pozytywnie na sprzedaż profili stalowych.
Dużym rynkiem dla producentów profili stalowych ma być także sektor paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że do produkcji paneli do farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW zużywa się ok. 35-40 ton stali. Jeśli w Polsce mają powstać w najbliższych latach instalacje o mocy do 1,5 GW, to oznacza, że do produkcji paneli potrzebnych będzie do 60 tys. ton stali.
Raporty analityczne tworzone są na zamówienie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.
Zobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.