Niemieckie stowarzyszenie VFF (Okno + Fasady) obniżyło swoją wiosenną prognozę, jeśli chodzi o rynek okien. Zdaniem analityków ilościowo skurczy się on w 2023 roku o prawie 8 proc.
W pierwotnej ocenie spadek miał wynieść 4,5 proc., po bieżącej korekcie oznacza to wyprodukowanie 14,32 mln jednostek okiennych. Za tę sytuację odpowiada przede wszystkim nowe budownictwo mieszkaniowe, które ma odnotować stratę o prawie 22 proc. Pewne pocieszenie stanowi stosunkowo dobra kondycja niemieckiego segmentu remontów, który powinien zmaleć o niewiele ponad 1 proc.
VFF przewiduje, że w 2024 r. powinno już być lepiej. Ogólny spadek ma wynieść tylko 2,4 proc., a sytuację poprawi rynek remontowy, dla którego przewidywany jest wzrost o prawie 10 proc. Nadal jednak nie zmieni się kondycja segmentu nowych budynków mieszkalnych, gdzie spadek osiągnie prawie 10 proc. Natomiast ilościowo w 2024 roku sprzedaż okien ma osiągnąć poziom 13,98 mln jednostek, podczas gdy w 2022 r. było to 15,5 mln jednostek.
Jak podkreśla dyrektor zarządzający Stowarzyszenia, Frank Lange:
Niepewność wśród firm budowlanych i inwestorów, wynikająca z nowelizacji ustawy o energetyce budowlanej, doprowadzi do spadków w 2023 roku. Zapowiadane przez rząd federalny programy stymulacji gospodarczej mogą wesprzeć rynek w obszarze renowacji w 2024 roku.
Jeśli chodzi o sytuację na rynku okien i drzwi, to w Polsce w tym roku produkcja w ujęciu ilościowym skurczyła się o ok. 20 proc.
Podobnie kształtuje się sytuacja w całej Europie. Jak ocenia Centrum Analiz Branżowych, w I półroczu 2023 r. wyprodukowano okna i drzwi o wartości około 28 mld euro, czyli o 6 – 7 proc. mniejszej niż w I półroczu 2022 roku. W ujęciu ilościowym oznacza to ok. 41 mln okien, czyli aż o 13 – 15 proc. mniej niż przed rokiem.
Zobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.