Producenci maszyn do obróbki drewna we Włoszech mogą zaliczyć mijający rok do udanych. Branża odnotowała wzrost produkcji w porównaniu do roku 2022.
Produkcja włoskich maszyn do obróbki drewna, w tym do stolarki otworowej wzrosła o 3,5 proc. w stosunku do 2022 r. Ten wynik udało się osiągnąć mimo nie tak satysfakcjonującego poziomu zamówień jak w latach ubiegłych. Takie dane zebrała Acimall, organizacja zrzeszająca włoski przemysł maszyn do drewna. Okazuje się, że firmy produkujące maszyny mają wciąż duży portfel zamówień, co pozwala na wzrost przychodów w tym roku. Produkcja osiągnęła wartość ponad 2,74 mld euro. Jest to rekordowy wynik dla przemysłu maszyn do obróbki drewna.
Eksport rośnie, spada zaś sprzedaż na rynku krajowym
Niezwykle istotny jest dla tej branży eksport, który ma aż 70 proc. udziału w przychodach. W tym roku wartość przychodów ze sprzedaży zagranicznej wzrosła o 7 proc. i osiągnęła 1,93 mld euro. Sprzedaż na rynku krajowym spadła o 4 proc. do 805 mln euro.
Prognozy na 2024 rok
Branża maszyn, po ostatnich dwóch latach dynamicznych zmian, wróciła do stabilnego wzrostu. Taki powinien być też rok 2024. I choć według Acimall firmy obecnie niepokoją się spowolnieniem, to „dziś firmy są zdecydowanie znacznie silniejsze pod względem możliwości finansowych i organizacyjnych w porównaniu z poprzednimi, znacznie trudniejszymi okresami: w efekcie będą mogły stawić czoła redukcji działalności, którą możemy nazwać „normalną”, choć najwyraźniej wzmocnioną przez nadzwyczajne wyniki z poprzednich trzech lat”.
Zobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.