Na tegorocznych targach R+T w Stuttgarcie aż 29 produktów zostało wyróżnionych za innowacyjność. Przybliżymy niektóre z nich.
Nagroda R+T Innovation Award daje wgląd w najnowsze, przyszłościowe rozwiązania techniczne, wysoce zrównoważone i energooszczędne produkty ze świata rolet, drzwi/bram i systemów przeciwsłonecznych. Dlatego warto zapoznać się z nagrodzonymi produktami, aby poznać trendy i wiedzieć, jakie produkty i usługi z zakresu rolet, drzwi, bram i systemów przeciwsłonecznych wkrótce trafią na rynek. Oto niektóre z nich.
Napędy i sterowanie do osłon
Aż dwie nagrody zdobyła firma Selve, produkująca napędy i sterowanie do rolet i tekstylnych osłon przeciwsłonecznych oraz mechaniczne elementy rolet. W Stuttgarcie otrzymała złoto w kategorii napędy i sterowniki do osłon przeciwsłonecznych. Na to wyróżnienie zasłużył napęd do markiz SE Breeze-com, chroniący osłonę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wiatr. Zintegrowana funkcja wykrywania wiatru eliminuje konieczność stosowania czujnika zewnętrznego. Z kolei srebro przypadło wolnobiegowi do napędów NHK. Jak wyjaśnia firma, na drodze ewakuacyjnej często wykorzystywane są awaryjne napędy korbowe. Jeśli jednak korba zostanie przekręcona w niewłaściwym kierunku, system może ulec zniszczeniu i uniemożliwić otworzenie osłony. I właśnie wbudowane wolne koło gwarantuje bezpieczeństwo użycia. Firma Selve z siedzibą z Lüdenscheid w Niemczech ma od 1995 r. filię w pobliżu Krakowa – Selve Polska.
Nice z podwójnym brązem
Również dwiema nagrodami może się pochwalić Nice, włoska firma z siedzibą w Oderzo niedaleko Wenecji. W kategorii napędów i sterowników do rolet i osłon przeciwsłonecznych ten producent rozwiązań do zarządzania domem uzyskał brąz za Next FIT MT Autotorque SH AC. Jest to napęd o sile od 20 do 50 Nm, przeznaczony do obsługi markiz. Sam wykrywa wymaganą siłę, jest wyposażony w „klimatyczną kontrolę prędkości” oraz wiele innych funkcji. Drugie wyróżnienie, również brązowe, zostało przyznane firmie w kategorii: automatyka budynku za Yubii Smart Home OS. Jest to nowa wersja z odmienionym wyglądem i nowym UX. Może ona współpracować z wieloma aplikacjami: od silnika markizy czy rolet po sterowanie termostatem. W podwarszawskim Pruszkowie ma siedzibę Nice Polska. Firma powstała w 1996 r. jako jedna z pierwszych zagranicznych filii włoskiej Grupy Nice.
Napędy – również do barier przeciwpożarowych
W kategorii: napędy i sterowniki do bram złotem może się pochwalić niemiecka firma Becker-Antriebe. Ten producent m.in. napędów i sterowników do rolet oraz osłon przeciwsłonecznych z siedzibą główną w Sinn (Hesja) zwrócił uwagę jury napędami rurowymi z enkoderami absolutnymi. Nadają się one do stosowania w barierach dymnych i przeciwpożarowych. Eksperci dostrzegli też inne zalety, jak monitorowanie prędkości działania i funkcja awaryjnego zatrzymaniu. W Pabianicach pod Łodzią działa od 2009 r. polski oddział – spółka Becker Antriebe.
Złoto za automatykę budynkową
Złoto za automatykę budynkową trafiło do francuskiej firmy Somfy za silnik Amy sun Protect io. Wyróżniają go m.in. cicha praca, automatyczny tryb uśpienia, regulacja prędkości przy niskim poziomie naładowania akumulatora oraz gwarantowany zasięg radiowy z anteną w skrzynce rolety. Somfy jest producentem i dostawcą sterowników i napędów do bram wjazdowych, garażowych, żaluzji i markiz. Główna siedziba grupy od początku mieści się w Cluses w Górnej Sabaudii, natomiast Somfy Polska w Warszawie.
Dodatkowe doświetlenie rano i wieczorem
Wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne to kolejna kategoria produktów wyróżnionych podczas targów R+T. Srebro trafiło do Hunter Douglas Europe za produkt Aura Illuminated Shades. Jak wyjaśnia firma, jest to wtórne źródło światła, które umożliwia dłuższe wykorzystywanie światła dziennego – we wczesnych godzinach porannych i wieczornych. Efekt oświetlenia jest taki, jak w przypadku zastosowania półprzezroczystych osłon okiennych. Producent osłon okiennych i wyrobów architektonicznych z siedzibą w Rotterdamie w Holandii ma od ubiegłego roku w Warszawie polską filię: spółkę Hunter Douglas GBS Poland.
Innowacyjne żaluzje zewnętrzne
Zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne – żaluzje to kolejna kategoria nagród za innowacyjność. Srebro otrzymał Alukon za LS Dar, rozwiązanie łączące kontrolę światła i zaciemnienie. Jak czytamy w materiałach targowych, jury zaimponowała m.in. innowacyjna konstrukcja prowadnic ze zintegrowanym podnośnikiem bocznym oraz możliwość złagodzenia ostrego światła lub całkowitego zaciemnienia wnętrza. Niemiecki Alukon, mający siedzibę w Konradsreuth w Górnej Frankonii, jest dostawcą rolet, bram, osłon przeciwsłonecznych i środków owadobójczych.
Podwójne ekrany tekstylne
W kategorii tekstylnych osłon przeciwsłonecznych jury nagrodziło srebrem rozwiązanie narożnikowe heroal VS Z z firmy Heroal Johann Henkenjohann. Składa się ono z dwóch ekranów tekstylnych z prowadnicami zamków błyskawicznych po bokach. Każdym z ekranów można sterować niezależnie. Heroal, firma założona pod koniec XIX w., mieści się w niemieckim Verl. Obecnie jest producentem aluminiowych systemów dla ochrony przeciwsłonecznej i stolarki budowlanej. Jak podkreśla, w produkcji wykorzystuje do 85 proc. aluminium z recyklingu.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...