Producenci i dostawcy włoskich maszyn do obróbki drewna są bardzo zadowoleni ze sprzedaży w 2021 roku. Wysoką sprzedaż osiągnęli m.in. w Polsce. Szczególnie dobre wyniki branża osiągnęła w czwartym kwartale.
Włoska branża producentów maszyn odnotowała świetne wyniki ze sprzedaży w całym roku 2021. Acimall, organizacja zrzeszająca firmy maszynowe oceniła, że szczególnie czwarty kwartał był dobry, pada tu nawet określenie, że był to „ekstremalnie pozytywny” kwartał. I choć okres od października do końca grudnia był spokojniejszy pod kątem prowadzenia działalności w porównaniu z poprzednimi miesiącami, to poziom zamówień wzrósł aż o 41 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2020 r. Dużo wyższy był poziom zamówień na rodzimym, włoskim rynku, tu wzrost był o 60 proc. Jeśli chodzi o eksport, to wzrost był na poziomie ponad 38-procentowym.
W okresie od stycznia do końca grudnia 2021 r. poziom zamówień na maszyny do obróbki drewna był o 72 proc. wyższy w porównaniu do danych za 2020 r. Acimall podkreśla, że te dane są bardzo dobre także dlatego, że właśnie w 2020 r. pandemia najbardziej uderzyła w przemysł maszynowy i wówczas poziom zamówień drastycznie spadł. Organizacja porównała więc dane z 2021 r. do 2019 r., wówczas poziom zamówień za 2021 r. jest wyższy o 41 proc. Te dobre wyniki to także efekt pracy dystrybutorów maszyn, także w Polsce, która jest jednym z ważniejszych rynków eksportowych dla włoskich maszynowców.
Acimall wskazuje także na trudności, z jakimi branża ostatnio się boryka. Producenci maszyn mają problemy z zaopatrzeniem, dotyka ich także wzrost cen i opóźnienia w dostawach surowców i komponentów. Te czynniki mogą wpływać na działalność także przez co najmniej pierwszą połowę 2022 r.
Jeden z członków Acimall, firma SCM Group poinformowała także o zmianach w zarządzie. SCM Group będzie kierowana przez trzy rodziny założycielskie, które pozostaną równoprawnymi właścicielami. Natomiast z zarządu odchodzą Linda i Marco Gemmani. W skład rady dyrektorów SCM Group wejdą: Giovanni Gemmani, Andrea Aureli, Enrico Aureli, Marco Mancini, Valentina Aureli, Luca Franceschini i Martino Gemmani. Rada dyrektorów powołała Marco Manciniego na stanowisko dyrektora zarządzającego, który będzie kierował Grupą, a także Luigiego De Vito na stanowisko dyrektora generalnego.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".