Rośnie popyt na stolarkę, ale rosną też ceny

Red.: RK |Data publikacji: 2021-07-03

Bydgoska Tessa poinformowała o kolejnych podwyżkach cen u dostawców stolarki. Niedawno 5-procentowe podwyżki wprowadzili producenci okien: Drutex i Sonarol. Na początek lipca zapowiedziane zostały podwyżki cen na drzwi u takich dostawców jak Domoferm, Delta i Assa Abloy. Ich skala sięga 8-12 proc. Jako powody wzrostu cen drzwi podawane są wzrosty cen komponentów do ich produkcji: blachy, klejonki drewnianej, styropianu, wełny mineralnej, uszczelek, okuć, profili aluminiowych i szyb zespolonych.

Jednocześnie rośnie popyt na okna i drzwi. Gdański Mercor na przykład w samym tylko maju pozyskał zlecenia o wartości ponad 50 mln zł, co wobec prawie 32 mln zł z maja ub. roku oznacza wzrost o aż 58 proc. I można by mówić o specyficznym maju czy kwietniu ub. roku nie przywiązując zbytniej uwagi do obecnych wartości procentowych. Jednak warto zwrócić uwagę, że od grudnia ub. roku Mercor pozyskał zamówienia o łącznej wartości ponad 248 mln zł, co wobec prawie 185 mln zł w analogicznym okresie roku minionego, oznacza wzrost wartości zamówień o 34 proc.

O rosnącym popycie na stolarkę informuje również najnowszy raport Centrum Analiz Branżowych: „Rynek okien w Polsce. Edycja 2021”. Wynika z niego, że obecny wzrost sprzedaży polskich okien jest wyraźnie dwucyfrowy, a byłby większy, gdyby nie problemy z dostawami komponentów do ich produkcji. Analitycy CAB prezentują również dane o wzrostach cen surowców i komponentów do produkcji okien przewidując, że nie spadną one w perspektywie najbliższych miesięcy. Najnowszy raport CAB dostępny jest już na stronie cab-badania.pl .

Zobacz również

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Lisec w sierpniu tego roku zebrał zamówienia o wartości 34,5 mln euro. Jest to najwyższy wynik w historii firmy. Wyniki są świetne m.in. dzięki klientom z Polski.

Zabraknie montażystów?

Zabraknie montażystów?

Ekipy montażowe nie narzekają na brak pracy, wzrost cen stolarki nie wpłynął negatywnie na popyt, nie spowodował przestojów, a kalendarze na najbliższy czas są zapełnione. Czy ekipy montażowe są przygotowane na wielką falę renowacji budynków?

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek odnotował kilkunastoporocentowy wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu. Firma planuje także inwestycję w moce produkcyjne.

1