Rośnie popyt na markizy i pergole

Red.: |Data publikacji:

Rynek pergoli i innych rozwiązań zewnętrznych odnotował w 2021 roku duże wzrosty – wynika z analizy siedmiu najważniejszych rynków w Europie dla tego typu produktów. Dane na ten temat zebrała agencja Interconnection Consulting.

Twórcy analizy na temat rynku rozwiązań zewnętrznych zauważają, że rosnącemu popytowi na takie produkty jak markizy i pergole nie przeszkodził wzrost cen, który był bardzo zauważalny w tamtym sezonie. Producenci byli zmuszeni do podwyżek ze względu na rosnące ceny surowców oraz materiałów do produkcji. Zauważają również wyraźną tendencję konsumentów do wyższych inwestycji w energooszczędne rozwiązania, które pobudzają popyt.

Zdjęcie: Nice

Dr Stefano Armandi, autor badania wyjaśnia:

Istnieją wyraźne sygnały, że wydatki gospodarstw domowych pozostaną wysokie, dlatego uważamy, że rynek ustabilizuje się na obecnych poziomach, oczywiście przy założeniu, że nie nastąpią jakieś ekstremalne czynniki zewnętrzne.

W 2021 r. na siedmiu największych europejskich rynkach dla rozwiązań zewnętrznych (Włochy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Austria, Holandia, Belgia) sprzedaż markiz wzrosła o 9,7 proc. a zadaszeń lamelowych aż o 25,4 proc. Największe wzrosty odnotowano we Włoszech, gdzie dynamika wzrostu była znacznie powyżej średniej. To przede wszystkim wynik państwowych programów wsparcia na tego typu inwestycje. Podobne programy są planowane również w innych krajach. Rynek niemiecki wykazuje silny wzrost w obszarze markiz, ale wzrost w segmencie pergoli jest bardzo niski w porównaniu do takich krajów jak Włochy, Belgia i Holandia.

Markizy z ramionami przegubowymi mają największy udział w rynku pod względem wielkości, a w 2021 r. wzrosty na nim przekroczyły znacznie 10 proc., podczas gdy sprzedaż markiz pergolowych i do ogrodów zimowych wzrosła o około 5 proc. Boom przeżywają obecnie pergole tekstylne, które przez lata wypierane były przez zadaszenia lamelowe. W sezonie 2021 odnotowały one dwucyfrowe wzrosty i nie przeszkodził im w tym ogromny wzrost na rynku zadaszeń lamelowych (w tym pergoli), który wyniósł ponad 25 proc.

Chociaż rosnące ceny nie zdołały jeszcze ograniczyć popytu, wydatki konsumentów spadną w wyniku presji inflacyjnej. Interconnection przewiduje w związku z tym, że rynek ustabilizuje się w ciągu najbliższych 3 lat – markizy mają nadal sprzedawać się na stałym poziomie 1,5 mln sztuk, podczas gdy zadaszenia lamelowe będą nadal zwiększać sprzedaż o 10 proc. rocznie.

Zobacz również

Dobra passa Oknoplastu na rynku francuskim

Dobra passa Oknoplastu na rynku francuskim

Po dobrych informacjach z Ochmanowa na temat bieżącej sprzedaży, po sukcesach we włoskim programie renowacji budynków, dobre wieści płyną też z rynku francuskiego. Tamtejszy oddział małopolskiej spółki wciąż notuje dobre wyniki sprzedażowe oraz rozbudowuje sieć partnerów Premium.

Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Grupa Mercor, lider segmentu biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, m.in. drzwi i klap dachowych, osiągnął w I kwartale br. przychody w wysokości niemal 137 mln zł i było to o 47 proc więcej niż w I kwartale 2021. Jeszcze lepszy i to aż o 222 proc. był wynik EBIT.

Włosi polubili plastikowe okna

Włosi polubili plastikowe okna

W 2021 r. we Włoszech wzrosło o 16 proc. zużycie PCW w budownictwie. Ten wynik to wzrost popytu na plastikowe okna i drzwi.

1