Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Red.: |Data publikacji:

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

Niemcy zwiększają limit mocy

Według stanu na dzień 2.04.2024 w Niemczech działało ponad 400 tys. systemów fotowoltaicznych typu plug-in, a tendencja jest wyraźnie rosnąca. Producenci narzekają jednak, że zbyt długo czekają na zmiany prawne mające na celu wspieranie wzrostu tego sektora.

Jak wynika z głównego rejestru danych rynkowych Federalnej Agencji Sieci, tylko w pierwszym kwartale dodano do spisu 50 tys. zarejestrowanych systemów. Dla porównania, w połowie 2023 r. liczba zgłoszonych działających systemów wynosiła ok. 230 tys.

Berlińska firma EmpowerSource prognozuje, że do 2030 r. w Niemczech może być nawet 12 mln systemów fotowoltaicznych typu plug-in. Mają się przyczynić do tego obowiązujące od początku 2024 r. przepisy, zgodnie z którymi dopuszczalna moc balkonowych systemów fotowoltaicznych wzrasta z 600 W do maksymalnie 800 W.

Austria oferuje zerowy VAT

W Austrii działają obecnie dziesiątki tysięcy elektrowni balkonowych o łącznej mocy szczytowej przekraczającej dziesięć megawatów. Dla porównania: Jedna z największych elektrowni słonecznych w Austrii znajduje się w Wiedniu i ma moc 17 MW. W samym tylko Wiedniu do końca 2022 r. w zarejestrowano 900 elektrowni balkonowych, w 2023 r. doszło 4250 zarejestrowanych nowych systemów. Jak podaje Wiener Netze, operator sieci energetycznych i telekomunikacyjnych, tylko w bieżącym roku w Górnej Austrii zgłoszono 1041 nowych systemów. W Karyntii do 2023 r. było ich ok. 2,5 tys., zaś w tym roku już zarejestrowano kolejnych 400 nowych.

Elektrownie balkonowe mogą mieć maksymalną moc 800 W na gospodarstwo domowe. Impulsem do zwiększenia tempa rozwoju tego segmentu jest wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. zerowej stawki podatku na systemy fotowoltaiczne o mocy do 35 kWp i powiązane systemy magazynowania – czyli również fotowoltaikę balkonową. Zwolnienie będzie obowiązywało jeszcze w 2025 roku.

W Szwajcarii tylko moc 600 W

Szwajcaria dopuszcza instalowanie najsłabszych balkonowych instalacji fotowoltaicznych. Moc systemu nie może przekraczać 600 W. Ten kraj nie oferuje żadnego rządowego dofinansowania, więc konsument musi pokryć wszystkie koszty sam. Wyjątkiem jest kanton Zurych, gdzie od lutego 2024 r. dostępne są dotacje. Konsumenci otrzymują 200 franków szwajcarskich za panel w systemach 1-panelowych i 2-panelowych od 250 W. Maksymalne dofinansowanie wynosi 400 franków.

Zobacz również

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass, należący do 10 największych producentów szyb zespolonych w Polsce, podsumował wyniki finansowe z poprzedniego roku.

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Zambrowski producent okien z PCW i aluminium, firma Monolit, kontynuuje działalność inwestycyjną. Obecnie buduje halę produkcyjną.

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Wartość zamówień pozyskanych przez Grupę Mercor w kwietniu 2024 była wyższa niż rok wcześniej, ale też przewyższyła poziom z marca bieżącego roku.

1