Minione trzy kwartały w gospodarce były dla większości firm wyzwaniem pod wieloma względami. Jak wygląda sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw w danych statystycznych?
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w III kwartale zanotowano 123 upadłości podmiotów gospodarczych. Jest to o 7,5 proc. mniej niż w roku 2019. Spadła liczba upadłości przede wszystkim w segmencie budownictwa – w tym roku było to 18 firm, a w 2019 roku 28 firm. Dane dotyczą podmiotów gospodarczych, wobec których Sąd Rejonowy wydał postanowienie o upadłości. Natomiast według GUS w III kwartale spadła o 0,5 proc. liczba zarejestrowanych nowych firm.
Z kolei Euler Hermes podał dane na temat niewypłacalności. Eksperci zebrali informacje korzystając z Monitorów Sądowych i Gospodarczych. Liczba firm, które ogłosiły niewypłacalność w III kwartale wynosiła 369. Według analityków Euler Hermes dane te wskazują, że lipiec, sierpień i wrzesień to miesiące z rekordowymi liczbami dotyczącymi niewypłacalności w tym roku. W okresie trzech kwartałów 2020 r. pojawiły się publikacje o 849 niewypłacalnych podmiotach gospodarczych, to o 12 proc. więcej, niż w roku 2019.
Eksperci z Euler Hermes przyznali, że na podstawie danych można mówić o tendencji rosnącej w niewypłacalności. Rekordowa jest także liczba niewypłacalności firm w segmencie przemysłu, tu można mówić o 32 proc. wzroście w stosunku do 2019 r. Euler Hermes podkreśla, że „popyt nie oznacza rentowności” – widać to po danych handlowych dostawców materiałów budowlanych. W tym roku notowali stały popyt, a mimo to stanowią dużą grupę wśród firm ze zgłoszoną niewypłacalnością.
Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes komentuje:
Wzrost liczby niewypłacalności w czasie całego kwartału świadczy o tym, że nie było to tylko odreagowanie m.in. wstrzymania pracy sądów w II kwartale i zawieszenia obowiązku zgłaszania niewypłacalności. Wzrostowi liczby niewypłacalności nie zapobiegła także hojna pomoc publiczna. Można tylko domniemywać, jaką mielibyśmy kondycję firm, a więc i liczbę ich niewypłacalności bez niej. Jednak skala wstrząsu popytowego, jak i spadku rentowności obrotu na rynku krajowym, jak i eksportowym była zbyt duża, aby ją w ten prosty sposób zrekompensować. Co ważne: była i jest zbyt duża, gdyż odrodzenie popytu nie jest trwałe, zaliczyło już trend spadkowy jeszcze przed październikowym nawrotem epidemii i związanych z tym obostrzeń rzutujących bezpośrednio na usługi i handel. W związku z tym nasz model zakłada, iż także w przyszłym roku będziemy świadkami wzrostu liczby niewypłacalności polskich firm o 10 proc. rok do roku, do czego przyczyniać się będzie także najwolniejsze w skali światowej wychodzenie z obecnego kryzysu przez kraje europejskie, nasz dominujący obszar eksportowy.
Zobacz również
Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców
Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!
Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025
Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.
Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)
Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.