Rosną ceny farb i chemii budowlanej

Autor: |Data publikacji:

Pierwsze miesiące tego roku przyniosły regularny wzrost cen surowców, w tym także tych, stosowanych do produkcji chemii budowlanej. Jest to spowodowane ich ograniczoną dostępnością, wynikającą m.in. ze znacznie zwiększonego popytu w USA oraz w Chinach, gdzie gospodarka ruszyła z pełną mocą.

Przerwanie łańcuchów dostaw w wyniku pandemii COVID-19 odbiło się również na dostępności kontenerów, które znalazły się w różnych częściach świata. To z kolei spowodowało znaczący wzrost cen transportu morskiego, nawet o 400 proc. Te i inne czynniki mogą wpłynąć na ceny produktów z branży chemii budowlanej, w tym farb, pian poliuretanowych, uszczelniaczy i klejów budowlanych.

W górę poszybowały przede wszystkim ceny żywic epoksydowych – ważnego spoiwa wielu farb i powłok. Tylko w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy ich ceny wzrosły nawet o 60 proc. Znacząco wzrosły także – nawet o 45 proc. – ceny żywic poliestrowych, szeroko stosowanych w farbach proszkowych. Jednym z powodów tego jest zamknięcie fabryk w Singapurze i Szwecji czy eksplozja w jednym z zakładów w Chinach. Odnotowano również problemy z dostępnością bieli tytanowej – jednego z podstawowych składników farb.

Wysoki popyt na ten pigment we wszystkich branżach spowodował, że nie ma gwarancji jego dostaw. Oprócz tego w górę poszły ceny rozpuszczalników będących bazą dla części powłok malarskich. Tutaj ceny acetonu wzrosły o 123 proc., zaś octanu n-butylu – o 91 proc. Problemy z transportem oraz awarie instalacji w zakładach spowodowały wzrost średnich cen nawet o 100 proc. W odniesieniu do produkcji pian, pianoklejów, klejów czy silikonów także odnotowano znaczące podwyżki surowców, głównie PMDI. Kolejnymi „problematycznymi” surowcami okazały się Polyether Polylol i Propylen, także wykorzystywane do produkcji pian i pianoklejów.

Producenci farb i chemii budowlanej zwracają uwagę na problem i postulują zastanowienie się nad dalszym zaostrzaniem przepisów unijnych odnośnie tego przemysłu. Postulują by w obliczu rosnącej presji na światowym rynku zadbać o silną branżę chemiczną w Europie, nawet jeśli będzie to wymagało kompromisów w zakresie przepisów i zrównoważonego rozwoju. O ile bowiem zrównoważony rozwój jest właściwą drogą do przyszłości, to według nich jego idee nie mogą być realizowane bez oglądania się na światową konkurencję. Tymczasem strategia rozwoju UE oparta jest na rewizji przepisów dotyczących chemii, które i tak należą już do najbardziej rygorystycznych na świecie.

Rosnące wciąż zapotrzebowanie, a równocześnie kłopoty z transportem i zaopatrzeniem sprawiają, że sytuacja na rynku jest coraz trudniejsza. Surowce stanowią połowę kosztów producentów farb, zaś w obliczu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa ich wysokie ceny to szczególny problem. Także dla producentów, gdyż wyższe ceny surowców oznaczają w efekcie wyższe ceny farb, co już zaczyna dawać się we znaki.

Zobacz również

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.

Lista 100 najbogatszych Polaków

Lista 100 najbogatszych Polaków

Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.