Rollercoaster w branży drzewnej

Autor: |Data publikacji:

Branża drzewna w ostatnich latach wyjątkowo dobrze skorzystała na koniunkturze. Jednak nad sektorem pojawiają się właśnie czarne chmury.

Analitycy banku Pekao SA przygotowali raport na temat rynku drzewnego w Polsce. Wynika z niego, że w ostatnich lata branża notowała znakomite wyniki finansowe, na które tylko chwilowo niekorzystnie wpłynęła pandemia. Wartość produkcji drzewnej w 2021 r. była wyższa 36 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. W pierwszym półroczu bieżącego roku trend wzrostowi nadal się utrzymywał, choć analitycy przyznają, że na wysoką wartość sprzedaży w tym roku wpływ miały także rosnące ceny produktów, jako efekt wyższych kosztów pozyskania drewna. Natomiast eksperci przyznają, że branża drzewna sprawnie wykorzystała pomoc rządową w ramach tarczy antykryzysowej, co znacząco wpłynęło na wysokie wyniki. Przedsiębiorcy otrzymali największe wsparcie wśród wszystkich branż przetwórczych.

Jednak w ostatnich miesiącach widać spadki popytu. Drewno dostarczane jest do branży m.in. budowlanej, która jest trzecim największym sektorem przemysłu wykorzystujący drewno. W budownictwie mowa jest już o wyhamowaniu koniunktury, co przekłada się na spadek popytu na drewno. Dodatkowo niekorzystnie na segment drewna wpływają rekordowo wysokie ceny surowca, spowodowane m.in. ograniczeniami importu z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Innym czynnikiem negatywnym dla branży może być w zimie wzrost zapotrzebowania na drewno na opał, przy jednoczesnym kłopocie z pozyskaniem surowca, także spowodowanym systemem sprzedaży prowadzonym przez Lasy Państwowe. Z kolei przetwórstwo drewna to dział przemysłu bardzo energochłonny, więc tu pojawia się kolejny problem związany z rosnącymi kosztami energii.

Analitycy sugerują, że w tej trudnej sytuacji firmom z branży drzewnej pomogłoby ograniczenie eksportu drewna z Polski. Decyzje o zmniejszeniu wywozu drewna z kraju podjęło już kilka państw w Unii Europejskiej. Natomiast w Polsce dostęp do kupna drewna mają pośrednicy, którzy współpracują z globalnymi korporacjami. Innym czynnikiem, który mógłby poprawić sytuację w branży, to decyzje o inwestycjach zwiększających wydajność produkcji i zmniejszających energochłonność.

Eksperci wskazują, że Polska jest obecnie globalnym graczem w eksporcie produktów z przetworzonego drewna, takich jak okna i drzwi. W 2021 r. nasz kraj zajmował pierwszą pozycję wśród państw unijnych pod względem eksportu okien drewnianych – 34,6 proc. udziału w eksporcie unijnym oraz drzwi drewnianych – 19,7 proc. udziału w eksporcie unijnym. Raport banku Pekao SA pod tytułem „Drzewny rollercoaster. Czy po znakomitym roku 2021 i I półroczu 2022 krajową produkcję wyrobów z drewna czeka cykliczne załamanie?” dostępny jest pod tym linkiem.

Zobacz również

Czytaj majowe Forum Branżowe

Czytaj majowe Forum Branżowe

Czytaj majowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Grzegorz Ratajczak, dyrektor wykonawczy i członek zarządu firmy Krishome.

Monter Show ’25 już niedługo

Monter Show ’25 już niedługo

Już na początku czerwca odbędzie się ważne wydarzenie dla środowiska montażystów - Monter Show 2025, organizowane przez Stowarzyszenie Monterów Stolarki. Tradycyjnie patronat medialny nad wydarzeniem objęło nasze wydawnictwo.

Fakro otwiera fabrykę w USA

Fakro otwiera fabrykę w USA

Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.