Rok pełen wyzwań w Teknosie

Autor: |Data publikacji:

Teknos z Helsinek podsumował miniony rok. Firma poinformowała o wynikach handlowych, a także o najważniejszych wydarzeniach, które wpłynęły na jej działalność.

Teknos w Wietnamie.

W 2022 r. jednym z ważniejszych wydarzeń dla Teknosa było wycofanie się z działalności w Federacji Rosyjskiej. W lipcu udało się sprzedać rosyjski oddział. Inne czynniki, które wpływały na funkcjonowanie firmy, to sankcje międzynarodowe, które dotknęły jej działalność w innych państwach, a także rosnące ceny energii i pojawiająca się niestabilność finansowa. Firma jednak uważa, że te kryzysy wpłynęły na to, że bardziej się skupiła na celach zrównoważonych. W minionym roku przedsiębiorstwo zdecydowało o inwestycjach w panele solarne w Polsce i Liechtensteinie. W zakładach w tych krajach, a także w Danii i USA udało się także znacząco zmniejszyć energochłonność. W fińskim zakładzie działa już farma solarna składająca się z niecałych 600 paneli, których możliwości wytwarzania energii wynoszą 210 kW.

Sprzedaż w Azji

Innym ważnym wydarzeniem było otwarcie punktu w Azji. Firma utworzyła we wrześniu 2022 r. placówkę w Wietnamie. Jest to Commercial and Competence Centre, w której znajdują się laboratorium, ośrodek szkoleniowy oraz magazyn. Wietnam staje się ważnym rynkiem dla Teknosu, który chce się tam rozwijać. Dostawca powłok wciąż prowadzi także działalność w Ukrainie. W ubiegłym roku obroty ukraińskiej firmy wyniosły 1,3 mln euro.

Przychody spadają

Firma poinformowała również o swoich wynikach finansowych. W roku ubiegłym przychody netto ze sprzedaży wyniosły 398 mln euro, w roku 2021 było to 419 mln euro, z kolei 2020 rok zakończył się wynikiem 384 mln euro. Natomiast wartość EBITDA w 2022 r. wyniosła 11 mln euro, w 2021 r. było to 26 mln euro, a z kolei w 2020 r. była to kwota 35 mln euro.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1