Renowacja budynków kluczem do poprawy jakości powietrza w Polsce?

Autor: |Data publikacji:

Podczas konferencji, która odbyła się 27 listopada w Warszawie zaprezentowano najnowszą edycję ogólnoeuropejskiego badania przeprowadzonego z inicjatywy firmy Velux – „Barometr zdrowych domów 2018”. Jego kluczowym wnioskiem jest potrzeba renowacji starych budynków, by poprawić ich efektywność energetyczną, a co za tym idzie, jakość powietrza.  

Czwarta edycja raportu

Raport oparty jest na analizach danych przeprowadzonych przez Ecofys oraz Frauhofer IBP. Niektóre zagadnienia zostały pogłębione dodatkowo przez wypowiedzi polskich ekspertów. W raporcie wykazano potrzebę szerokiej kooperacji na krajowym poletku we wdrażaniu programów wsparcia, takich jak rządowy program „Czyste powietrze”. Jest to bardzo ważny aspekt, bo jak wynika z danych, w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku umiera ok. 44 tysiące osób.

Jacek Siwiński, Prezes VELUX Polska:

W Polsce ważnym aspektem, a wręcz priorytetem, stały się działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Olbrzymie znaczenie ma w tym procesie kompleksowa termomodernizacja budynków, a nie tylko sama wymiana źródła ciepła. Oprócz diagnozy sytuacji, w raporcie zawarte zostały rekomendacje dotyczące pokonywania szeregu barier, jak również ważne inicjatywy na rzecz poprawy sytuacji, jak proponowany przez rząd program „Czyste powietrze”.

Mieszkamy w miastach

W Polsce około 60 proc. ludności mieszka w miastach i na przedmieściach. W Europie odsetek ten wynosi 75 proc. Jak wskazują analizy, te liczby będą rosły. Trend ten według ekspertów musi zostać wzięty pod uwagę w dyskusjach oraz planach związanych z tworzeniem zrównoważonych miast. Rekomendacje zawarte w raporcie przewidują koncentrację działań w takich obszarach jak: monitoring i jakość powietrza, zrównoważone budownictwo i transport, technologie grzewcze.  

Wykres: Rosnąca populacja miejska

Renowacja starego budownictwa

Bardzo ważnym aspektem jest renowacja starych budynków. Jak się okazuje, w Europie 65 proc. zasobów budowlanych to budynki starsze niż 40 lat. W Polsce wskaźnik ten wynosi 58 proc. W naszym kraju dużą barierę przy renowacji stanowi aspekt finansowy. Duże szanse eksperci widza w tym przypadku w rządowym programie „Czyste powietrze”.

Wykres: Data budowy lokali mieszkalnych

Inwestowanie w mieszkania komunalne

Eksperci wskazali również, że inwestycje w mieszkania socjalne mogą pozytywnie wpłynąć na korzystnie na ich lokatorów i społeczeństwo. W naszym kraju lokale komunalne stanowią ok 7 proc. zasobu mieszkaniowego. Najczęściej są to budynki ponad czterdziestoletnie. Takie inwestycje już mają miejsce. Niedawno na naszych łamach informowaliśmy o prowadzonych na szeroką skalę pracach modernizacyjnych budynków komunalnych i użyteczności publicznej na Podlasiu. Działania te są realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a na ten cel przeznaczono ok 80 mln zł (więcej na ten temat TUTAJ). Okazuje się jednak, że w Polsce alarmująca jest skala zadłużeń mieszkań komunalnych – blisko połowa z nich jest zadłużona.

Wykres: Skala zadłużeń mieszkań w Polsce

Magdalena Ruszkowska-Cieślak, Prezes Zarządu Fundacji Habitat for Humanity Poland:

Brak dbałości o obniżenie kosztów eksploatacji mieszkań komunalnych, co przekłada się na rachunki za ogrzewanie, często elektryczne, są przyczyną popadania w spiralę zadłużenia wielu polskich rodzin. Pytanie – czy kupić syrop na kaszel dla dzieci czy włączyć ogrzewanie w sezonie grzewczym to realny dylemat ekonomiczny, przed którym staje wiele polskich, najuboższych rodzin

 

 

Zobacz również

Znamy laureatów 28. edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Znamy laureatów 28. edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Dobiegła końca kolejna edycja konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.". Zgłoszonych zostało 635 obiektów, z których wyłoniono zwycięzców w dwudziestu dwóch kategoriach.

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2024 z honorowym patronatem ministerstwa

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2024 z honorowym patronatem ministerstwa

W dniach 23-24 października 2024 roku w hotelu Windsor w Jachrance odbędzie się Ogólnopolskie Forum Stolarki 2024. Minister Rozwoju i Technologii objął to wydarzenie honorowym patronatem.

Wystartowały targi Batimat 2024 (zdjęcia)

Wystartowały targi Batimat 2024 (zdjęcia)

Targi Batimat 2024 odbywają się w dniach 30.09-3.10. Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli polskiej stolarki oraz naszej redakcji.