Relacja z drugiej edycji Kongresu Odbudowy Ukrainy Common Future

Autor: |Data publikacji:

Druga edycja Kongresu Odbudowy Ukrainy Common Future, odbyła się w dniach 7 i 8 października 2024 r. Po raz kolejny zgromadziła reprezentantów świata polityki, przedstawicieli biznesu i ekspertów z różnych sektorów. Dyskutowali oni o szansach i kluczowych wyzwaniach związanych z odbudową Ukrainy.

Wydarzenie zorganizowała Grupa MTP, we współpracy z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Program kongresu obejmował kwestie polityczne, gospodarcze oraz społeczne związane z przyszłością Ukrainy i współpracą polsko-ukraińską.

Kongres rozpoczął się od uroczystego otwarcia, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizatorów, działacze z Ukrainy oraz politycy. W wystąpieniach wskazywano na kluczową rolę Polski w procesie odbudowy tego kraju.

W tym kontekście głos zabrał Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. współpracy z Ukrainą. Podkreślił on znaczenie eksportu oraz inwestycji dla przyszłości Ukrainy.

Obecnie, najważniejszą kwestią jest eksport. Jeśli uda nam się go utrzymać, stworzymy fundamenty pod mniejsze inwestycje, które z czasem przekształcą się w większe przedsięwzięcia. To właśnie eksport buduje długoterminowe relacje gospodarcze, co potwierdzają doświadczenia wielu zachodnich państw. Kolejnym wyzwaniem są inwestycje – mimo deklarowanej woli działania na Ukrainie, przedsiębiorcy wciąż napotykają na przeszkodę w postaci wysokiego ryzyka związanego z trwającą wojną. Kluczowym celem politycznym jest więc zakończenie rosyjskiej agresji, aby możliwe było dalsze budowanie wspólnej przyszłości. Istnieją także inne rodzaje ryzyka, takie jak obawy przed korupcją czy wpływami oligarchów – czasami są to realne zagrożenia, czasem stereotypy, ale naszym zadaniem jest minimalizowanie tych barier.

Common Future – debaty plenarne i sceny tematyczne

Pierwszego dnia odbyła się debata plenarna pt. „Europa Środkowa – przyjaciel w potrzebie, czy też partner w odbudowie?”. W jej trakcie paneliści dyskutowali o roli państw Europy Środkowej jako partnerów Ukrainy w procesie rekonstrukcji. Zauważono, że kraje te, w tym Polska, nie tylko wspierają Ukrainę w obecnym kryzysie, ale mają także potencjał, aby odgrywać wiodącą rolę w odbudowie gospodarki i infrastruktury ukraińskiej. W panelu udział wzięli m.in. Paweł Kowal, przewodniczący, oraz Andriy Sadovyy, mer Lwowa. Drugi dzień kongresu otworzył panel dyskusyjny „Ukraina jest kobietą. Odwaga, przedsiębiorczość, wytrwałość Ukrainek zmienia Ukrainę”, moderowany przez Dariusza Szymczychę z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Panelistki, wśród których znalazły się liderki ukraińskich organizacji oraz przedsiębiorczynie, podkreślały kluczową rolę kobiet w transformacji kraju.

Podczas Common Future uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wydarzeniach odbywających się na czterech scenach. Nie było klasycznych prelekcji, a tematy były omawiane w formie debat na scenie strategicznej (PUIG), budownictwa (PZPB), profesjonalistów (PAIH) oraz dobrych praktyk (Grupa MTP). Każda z nich koncentrowała się na innych aspektach odbudowy Ukrainy. Obejmowały one tematy od geopolityki, przez biznes, aż po konkretne projekty infrastrukturalne. „Forum Branżowe” skupiło swoją uwagę głównie na scenie budownictwa, gdzie omawiano kluczowe kwestie istotne dla sektora budowlanego, takie jak geopolityczne i makroekonomiczne uwarunkowania współpracy, finansowanie i ubezpieczenie działalności, nowoczesne technologie modułowe i prefabrykacja, a także współpraca przy realizacji projektów odbudowy Ukrainy.

Kluczowe umowy biznesowe

Podczas kongresu podpisano umowę pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej a Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jej celem jest wsparcie polskich firm w uczestnictwie w odbudowie Ukrainy. Prof. Marta Postuła z BGK podkreśliła, że instrumenty wsparcia dla firm wejdą w życie na początku 2025 roku. Drugiego dnia kongresu zawarto również kolejne umowy o kluczowym znaczeniu dla przyszłości odbudowy Ukrainy. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał porozumienia z KredoBankiem oraz PrivatBankiem.

Perspektywy

Kongres odbudowy Ukrainy Common Future ukazał, że współpraca polsko-ukraińska w kontekście odbudowy ma strategiczne znaczenie nie tylko dla obu narodów, ale także dla całej Europy. Zawarte umowy oraz dyskusje na temat nowoczesnych technologii wskazują na potencjał polskich firm, które są gotowe do podjęcia wyzwań związanych z odbudową Ukrainy.

W szczególności, branża budowlana widzi ogromne możliwości w tym procesie, a oferowane przez nią produkty mogą przyspieszyć rekonstrukcję zniszczonych regionów. Wzmacnianie relacji gospodarczych, wspieranie innowacji i tworzenie trwałych partnerstw z ukraińskimi firmami otwiera nowe perspektywy.

Jeżeli firmy chcą zaistnieć na tamtejszym rynku muszą się do tego odpowiednio przygotować. Ryzyko związane z trwającą wojną, inną kulturą biznesową, sposobem wejścia na rynek – każdy z tych aspektów ma znaczenie. Tylko strategiczne podejście daje szansę powodzenia. Pojawiły się pierwsze instrumenty wspomagające przedsiębiorców, ale to wciąż za mało, aby ułatwić wejście czy choćby eksport towarów. O tym jak to wygląda z perspektywy praktyków i na co należy zwrócić szczególną uwagę będziemy pisać w kolejnych publikacjach.

Zobacz również

NSG Group wstrzyma produkcję szkła float w niemieckim Gladbeck

NSG Group wstrzyma produkcję szkła float w niemieckim Gladbeck

NSG Group, globalny wytwórca szkła float, ogłosił decyzję o wstrzymaniu produkcji na jednej z dwóch linii w niemieckim zakładzie Gladbeck.  Nastąpi to w styczniu 2025 r.

Glastech w nowych rękach

Glastech w nowych rękach

Glastech, należący do tej pory do spółki Lisec, został sprzedany austriackiej Grupie Josko Scheuringer. Transakcja jest elementem długofalowej strategii byłego już właściciela.

Forum Branżowe 10.2024 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 10.2024 – czytaj w wersji online

Przedstawiamy październikowy numer „Forum Branżowego”, w którym znajdą się najnowsze informacje z branży. Gościem numeru jest David Nicolas, dyrektor generalny...