Rekordowy obrót w Soudalu

Red.: |Data publikacji:

Soudal podsumował 2020 r. Globalny dostawca chemii budowlanej odnotował wzrost obrotów na poziomie 2 proc.

Soudal w minionym roku stabilnie się rozwijał, mimo, że był to okres trudny do prowadzenia działalności, przede wszystkim z powodu pandemii. Dostawca chemii budowlanej podliczył, że obroty brutto w minionym roku były rekordowe i wyniosły 911 mln euro. Jest to wzrost o 2 proc. w stosunku do 2019 r., wówczas obroty wyniosły 893,1 mln euro. Soudal podał także, że wartość EBITDA to 93,4 mln euro, rok wcześniej wyniosła ona 95,1 mln euro. Zysk netto w minionym roku to kwota 44,1 mln euro w porównaniu do 46,2 mln euro.

Soudal rozwijał swoją działalność pod kątem geograficznym. Firma założyła swój start-up w Kanadzie, a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przejęła przedsiębiorstwo Al Muqarram. Rozbudowywane są także oddziały Soudala na świecie – prace budowlane trwają w 12 fabrykach z 23 należących do firmy. Soudal przyznaje, że kilka zakładów planuje także powiększać swoje moce produkcyjne i inwestować w nowe powierzchnie, są to oddziały Soudala w Chinach, USA, Niemczech, Litwie oraz w Polsce.

Od lewej: Dirk Coorevits, dyrektor zarządzający i Vic Swerts, prezes i założyciel Soudala.

Firma podkreśla, że znaczącą część swoich zysków przeznacza na inwestycje. W 2020 r. firma kupiła nowe maszyny do fabryki w Turnhout w Belgii, w Nogińsku w Rosji, w fabryce Aerotrim w Belgii oraz TKK w Słowenii. W Polsce pracują trzy fabryki Soudala, dwie w Pionkach i jedna w Białymstoku. Producent chemii zatrudniał 3 654 pracowników na koniec 2020 r. we wszystkich swoich placówkach, rok wcześniej pracowało w nich 3 242 osób.

Zobacz również

Grupa Kęty w I kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty w I kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty, do której należy m.in. Aluprof, podała szacunkowe dane finansowe za pierwszy kwartał roku 2024. Spółka podkreśla, że pozyskała zamówienia na zadowalającym poziomie.

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

1