Rekordowy eksport polskiej stolarki do USA!

Autor: |Data publikacji:

Jak podano w podcaście „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, ten sezon może okazać się przełomowy dla polskiego eksportu stolarki do Stanów Zjednoczonych. Po pierwszych 5 miesiącach tego roku udało się podwoić wartość sprzedaży na tamtejszym rynku!

Polscy producenci stolarki otworowej są obecni na amerykańskim rynku już drugą dekadę a od sezonu 2015 notują stałe wzrosty wartości eksportu. W 2021 roku udało im się sprzedać produkty o wartości ok. 40 mln euro i oznaczało to wzrost o 13 proc. w porównaniu do sezonu 2020. Najwięcej sprzedaliśmy tam okien i drzwi z tworzyw sztucznych oraz aluminium.

Ten sezon zapowiada się na przełomowy pod względem wartości eksportu do USA! Jak wynika z danych Centrum Analiz Branżowych, w pierwszych 5 miesiącach tego roku polska branża stolarki sprzedała w Stanach Zjednoczonych produkty o wartości 26,3 mln euro, a to oznacza wzrost aż o 106,2 proc. względem analogicznego okresu w roku ubiegłym!

Maksymilian Miros, główny analityk Centrum Analiz Branżowych:

Choć utrzymanie tak wysokiej dynamiki wzrostu eksportu do USA może okazać się bardzo trudne, to jestem przekonany, że sezon 2022 zakończy się bardzo dużymi wzrostami w sprzedaży polskiej stolarki w tym kraju. Nawet wzrost na poziome 60-70 proc. na zakończenie tego roku będzie oznaczał duży sukces naszej branży, a Stany Zjednoczone awansują o kilka pozycji na liście największych odbiorców polskich okien i drzwi.

W 2021 roku największymi eksporterami okien i drzwi do USA były Kanada, Chiny oraz Brazylia, a spośród europejskich krajów Włochy, Niemcy i Polska. Na zakończenie roku 2022 nasz kraj ma duże szanse wyprzedzić Niemcy i zostać europejskim wiceliderem eksportu stolarki do Stanów Zjednoczonych.

Rynek amerykański będzie jednym z głównych tematów Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2022, na którym menadżerowie firm z branży okienno-drzwiowej omówią najważniejsze tematy tego sektora gospodarki. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-19 października w Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim. Bilety na OFS 2022 dostępne są na TUTAJ.

Więcej na temat importu drzwi do Polski, liderze rynku drzwi stalowych w Polsce oraz o imporcie stolarki do USA usłyszą Państwo w nowym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”. Zachęcamy do wysłuchania:


Polecamy również poprzednie odcinku naszego podcastu, w którym znajdą Państwo bogatą wiedzę o rynku stolarki:

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1