Rekordowe przychody producentów profili stalowych

Red.: |Data publikacji:

Dostawcy wzmocnień notują rekordowe wzrosty przychodów ze sprzedaży. Tak wynika z danych opublikowanych przez spółki giełdowe MFO i Stalprodukt.

MFO poinformowało o wstępnych danych za I kwartał. Producent wzmocnień stalowych spod Sochaczewa podliczył, że wartość przychodów ze sprzedaży wyniosła ponad 295 mln zł, co oznacza wzrost o 117 proc. w stosunku do wartości z pierwszego kwartału 2021 r. Spółka podaje, że znacząco wzrósł także zysk operacyjny EBIT, w tym roku od stycznia do końca marca wyniósł on 21,7 mln zł, co jest wynikiem wyższym o ponad 54 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Firma poinformowała także o zysku netto, w pierwszym kwartale tego roku wyniósł on 16,8 mln zł. W tym wypadku firma również osiągnęła spektakularny wzrost, bo zysk z tego roku był wyższy o 43 proc. w stosunku do wartości, jaką spółka osiągnęła w I kwartale ubiegłego roku.

Stalprodukt

Stalprodukt opublikował z kolei pełen raport z wynikami za I kwartał. Firma również zanotowała bardzo wysokie wzrosty. Przychody ze sprzedaży z całej działalności w I kwartale wyniosły 1,47 mld zł w porównaniu do 1,01 mld zł w roku 2021, to wzrost na poziomie 45 proc. Wyższy był również zysk z działalności operacyjnej, w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł on 180,17 mln zł w porównaniu do 107,45 mln zł, co daje wzrost na poziomie 67 proc.

Stalprodukt poinformował także o wynikach segmentu profili zimnogiętych. W pierwszym kwartale przychody tego działu wyniosły 317,19 mln zł w porównaniu do 177,57 mln zł w pierwszych trzech miesiącach 2021 r., jest to wzrost o 78 proc. Interesująco prezentuje się jednak zestawienie poziomu kosztów, jakie spółka poniosła w omawianym segmencie. W bieżącym roku w I kwartale wyniosły one 301,29 mln zł i w związku z tym wynik finansowy segmentu profili to 15,89 mln zł. Z kolei w roku 2021 koszty segmentu wyniosły 158,35 mln zł, a wynik finansowy to wartość 19,22 mln zł. Z danych zaprezentowanych przez Stalprodukt wynika, że przychody są ponad dwukrotnie wyższe, ale również rosną koszty, co odbija się na rentowności.

Stalprodukt informuje także, że w I kwartale odnotował ilościowy wzrost sprzedaży profili o 18 proc. Ponadto spółka przyznała, że obecnie obserwuje zmianę trendu na spadkowy cen swoich wyrobów w ślad za spadkiem (cen) blach gorąco- i zimnowalcowanych.

Zobacz również

Dobra passa Oknoplastu na rynku francuskim

Dobra passa Oknoplastu na rynku francuskim

Po dobrych informacjach z Ochmanowa na temat bieżącej sprzedaży, po sukcesach we włoskim programie renowacji budynków, dobre wieści płyną też z rynku francuskiego. Tamtejszy oddział małopolskiej spółki wciąż notuje dobre wyniki sprzedażowe oraz rozbudowuje sieć partnerów Premium.

Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Grupa Mercor, lider segmentu biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, m.in. drzwi i klap dachowych, osiągnął w I kwartale br. przychody w wysokości niemal 137 mln zł i było to o 47 proc więcej niż w I kwartale 2021. Jeszcze lepszy i to aż o 222 proc. był wynik EBIT.

Włosi polubili plastikowe okna

Włosi polubili plastikowe okna

W 2021 r. we Włoszech wzrosło o 16 proc. zużycie PCW w budownictwie. Ten wynik to wzrost popytu na plastikowe okna i drzwi.

1