Przez wojnę rosną ceny szkła

Red.: |Data publikacji:

Kwietniowy cennik PGNiG podniósł stawki za odbierany gaz przez odbiorców hurtowych do wartości ponad 65 gr/kWh. Jest to cena wyższa od poprzedniej, lutowej, o niemal 40 proc. W ślad za tą podwyżką wzrosła cena szkła i zespoleń szybowych – w przypadku szkła float wzrosła ona o 6 zł/mkw.

Kolejne perturbacje na światowym rynku gazu wywołało żądanie Putina, by za rosyjski gaz płacić w rublach. Niemcy i Włosi co prawda odmówili, ale rynki zareagowały wzrostem notowań cen gazu do wartości 130 euro/MWh. Szantaż, za którym stała groźba przerwania dostaw gazu z Rosji, jest chyba szczytem możliwości Rosjan, a że zarówno Polska, jak i poszczególne kraje europejskie zaczynają uniezależniać się od nich, stąd prawdopodobnie mamy do czynienia ze szczytem tej ceny. Jeśli więc dzisiaj szkło float, do produkcji którego zużywa się mnóstwa gazu, kosztuje 30 zł, to można mieć nadzieję, że jest to tegoroczne maksimum i drożej już w tym roku nie będzie. Jak poinformował CAB w najnowszym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe, ceny okien w I kwartale br.wzrosły średnio o 15 proc. Obecna podwyżka szkła przyczyni się zapewne do dalszego, kilkuprocentowego ich wzrostu.

Największym obecnie wyzwaniem dla gospodarki jest zmniejszenie zależności europejskich państw od importu węglowodorów z Rosji. Zdaniem Jennifer Granholm, amerykańskiej sekretarz ds. energii, musi ono iść dwukierunkowo: poprzez zwiększanie podaży ropy i gazu przez innych eksporterów, jak USA, oraz poprzez zwiększanie wydajności energetycznej. – Chodzi o pokazanie, jak możemy tu i teraz sprawić, że Europa będzie potrzebowała mniej gazu i ropy od Rosji – mówi Granholm. – Wszyscy mamy do odegrania rolę w tej wojnie i wszyscy możemy się przyłożyć do osiągnięcia wspólnego celu – dodaje. Na najbliższym szczycie Międzynarodowej Agencji Energetycznej omawiane będą właśnie różne sposoby dojścia d tego celu. Nie powinno tam zabraknąć tematu efektywności energetycznej budynków, Krajowych Planów Odbudowy i roli energooszczędnej stolarki w zwiększaniu tej efektywności. Bo okna, fasady i drzwi, pomimo wyższych cen, będą miały tu swoją poważną rolę do odegrania.

Zobacz również

Przegląd mediów: Lista 100 najbogatszych Polaków, Aluron z historycznym sukcesem

Przegląd mediów: Lista 100 najbogatszych Polaków, Aluron z historycznym sukcesem

W minionym tygodniu Forbes opublikował listę 100 najbogatszych Polaków, na której znaleźć można właścicieli największych firm ze świata stolarki. Ponadto historyczne zwycięstwo osiągnęła drużyna Aluron CMC Warta Zawiercie, sięgając po Puchar Polski w siatkówce, o ratowaniu okien w XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie, o wymianie drzwi w sejmie, a także o tym co mówią o nas nasze okna w tekście, który ukazał się na łamach tygodnika "Polityka".

Coraz bliżej do targów Fensterbau Frontale

Coraz bliżej do targów Fensterbau Frontale

Niedługo w Norymberdze rozpoczną się targi Fensterbau Frontale. Wydarzenie ma miejsce co dwa lata i towarzyszą mu targi Holz-Handwerk.

Deceuninck skończył trudny rok z zyskiem

Deceuninck skończył trudny rok z zyskiem

Deceuninck podsumował rok. Firmie udało się wypracować dobry wynik operacyjny, mimo spadków wartości sprzedaży.

1