Kwietniowy cennik PGNiG podniósł stawki za odbierany gaz przez odbiorców hurtowych do wartości ponad 65 gr/kWh. Jest to cena wyższa od poprzedniej, lutowej, o niemal 40 proc. W ślad za tą podwyżką wzrosła cena szkła i zespoleń szybowych – w przypadku szkła float wzrosła ona o 6 zł/mkw.
Kolejne perturbacje na światowym rynku gazu wywołało żądanie Putina, by za rosyjski gaz płacić w rublach. Niemcy i Włosi co prawda odmówili, ale rynki zareagowały wzrostem notowań cen gazu do wartości 130 euro/MWh. Szantaż, za którym stała groźba przerwania dostaw gazu z Rosji, jest chyba szczytem możliwości Rosjan, a że zarówno Polska, jak i poszczególne kraje europejskie zaczynają uniezależniać się od nich, stąd prawdopodobnie mamy do czynienia ze szczytem tej ceny. Jeśli więc dzisiaj szkło float, do produkcji którego zużywa się mnóstwa gazu, kosztuje 30 zł, to można mieć nadzieję, że jest to tegoroczne maksimum i drożej już w tym roku nie będzie. Jak poinformował CAB w najnowszym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe, ceny okien w I kwartale br. wzrosły średnio o 15 proc. Obecna podwyżka szkła przyczyni się zapewne do dalszego, kilkuprocentowego ich wzrostu.
Największym obecnie wyzwaniem dla gospodarki jest zmniejszenie zależności europejskich państw od importu węglowodorów z Rosji. Zdaniem Jennifer Granholm, amerykańskiej sekretarz ds. energii, musi ono iść dwukierunkowo: poprzez zwiększanie podaży ropy i gazu przez innych eksporterów, jak USA, oraz poprzez zwiększanie wydajności energetycznej. – Chodzi o pokazanie, jak możemy tu i teraz sprawić, że Europa będzie potrzebowała mniej gazu i ropy od Rosji – mówi Granholm. – Wszyscy mamy do odegrania rolę w tej wojnie i wszyscy możemy się przyłożyć do osiągnięcia wspólnego celu – dodaje. Na najbliższym szczycie Międzynarodowej Agencji Energetycznej omawiane będą właśnie różne sposoby dojścia d tego celu. Nie powinno tam zabraknąć tematu efektywności energetycznej budynków, Krajowych Planów Odbudowy i roli energooszczędnej stolarki w zwiększaniu tej efektywności. Bo okna, fasady i drzwi, pomimo wyższych cen, będą miały tu swoją poważną rolę do odegrania.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...