Przestańmy się bać automatyki

Red.: |Data publikacji:

Mariusz Ziemecki, prezes zarządu D+H Polska, o  automatyce domowej i jej przyszłości w salonach okienno-drzwiowych. Czym jest automatyka domowa, czemu służy i czy można się jej bać?

Automatyka domowa to szansa dla salonów stolarki

Czy nie ma pan wrażenia, że większość tzw.dilerów jest wrogiem nowych technologii w stolarce?

Dziwię się takim postawom, bo dzisiaj rynek jest tak nasycony, że trzeba się czymś wyróżnić, żeby na nim dobrze funkcjonować. Może automatyką? Jeżeli sam prowadziłbym salon okienny i miałbym szansę na poszerzenie oferty o automatykę, to na pewno chętnie bym to przyjął. Jeżeli mogę sprzedać nie tylko samo okno, ale jeszcze z napędem, automatyką i to za 300 zł więcej, to dlaczego nie miałbym tego przynajmniej zaoferować? To jest żywa reklama naszego produktu i naszego salonu. A człowiek z natury ma tę słabość, że lubi się popisywać przed znajomymi, pokazywać im gadżety, które nabył. Tymczasem w salonach eksponowane są bardzo mocno niewidoczne dla klienta technologie związane z wartościami izolacyjnymi okien, z akustyką, które ciężko jest docenić przed zakupem. Nie wchodzi się w automatykę, w funkcje dodatkowe, którymi można się pochwalić. Zapominamy najczęściej o tzw. galanterii, na której przecież zarabia się najwięcej.

Może po prostu boimy się „nowego”?

To przestańmy się bać: w stolarce, ale i w branży mechaniki precyzyjnej postęp w ostatnich latach jest ogromny. Musimy stanąć z naszą wiedzą co najmniej na poziomie naszych klientów. Tyle tylko, że ludzie z natury swojej są też leniwi, dlatego łatwiej jest im sprzedawać okna białe ze zwykłą klameczką, niż okno dwukolorowe, przeciwwłamaniowe, z jakąś automatyką. Sprzedawcy tego nie znają, dlatego się tego boją. Nie chcą okazać się ignorantami, bo będą musieli powiedzieć: „nie wiem, nie umiem..”. A przecież my chętnie służymy im naszą pomocą, prowadzimy szkolenia certyfikacyjne, ale też i proste, techniczne, które pokazują, co w ogóle można z tym zrobić. Mamy dział techniki i jeśli klient do nas zadzwoni, to chętnie doradzimy, co i jak można zaproponować w zakresie automatyki użytkowej dla domu. Trzeba tylko chcieć to poznać.

W wiedzę o automatyce domowej warto zainwestować

Jest już nawet grupa dilerów zgromadzonych w programie Dom Bezpieczny, którzy chcą się w tym specjalizować.

I to jest dobra inicjatywa, bo pojedyncza firma ma jednak ograniczone zasoby ludzkie, oddziałuje na ograniczony rynek. My także robimy szkolenia, prowadzimy akcje promocyjne, upowszechniamy markę. Ale znacznie łatwiej byłoby nam robić to w salonach okiennych, wspólnie z innymi dostawcami. Wtedy klient, przychodząc do takiego wyspecjalizowanego salonu okiennego, może poświęcić tym zagadnieniom więcej czasu, bo zapozna się nie tylko z ofertą D+H, ale też i wieloma innymi rozwiązaniami, które mogą go zainteresować. On przede wszystkim musi wiedzieć, że poza samym oknem ma również wiele możliwości zwiększenia wygody obsługi, bezpieczeństwa, ale i wentylacji. Ale do tego potrzebni są ludzie, którzy będą potrafili mu to pokazać i objaśnić, uświadomić, że to już nie są wielkie koszty.

Żeby dobrze doradzić, trzeba najpierw zainwestować w wiedzę, ale czy warto?

Proszę zauważyć, że rynek automatyki domowej na tzw. Zachodzie jest już bardzo rozwinięty. U nas on dopiero raczkuje, a to dlatego przede wszystkim, że dotychczas te urządzenia były u nas po prostu bardzo drogie. Ale tak było z każdą nową technologią. Przypomnijmy sobie lata 90., kiedy telefon komórkowy to było wydarzenie – dzisiaj ma go każdy. Jeśli spojrzymy na ulice, zobaczymy ogromny skok w technice samochodowej. Tak samo jest z technologiami użytkowymi. Dziś są one już naprawdę przystępne cenowo dla każdego inwestora, a będą zapewne jeszcze tańsze i coraz powszechniej stosowane. W jakim tempie? Bardzo dużo zależy tu od nas samych; od ludzi, którzy mienią się ekspertami w budownictwie czy stolarce – żebyśmy chcieli się nowych technologii nauczyć i wiedzę o nich przekazywać dalej. Automatyka domowa z całą pewnością jest przyszłością budownictwa w Polsce.

Powyższa rozmowa jest fragmentem wywiadu opublikowanego w Forum Branżowe z maja 2018 roku.

Zobacz również

Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Madziar

Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Madziar

Pogrzeb odbędzie się w piątek 8 września o godz. 14.00. Parafia rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa Męczennika ul. Mińska 34, 05-332...

Jadzia Madziar 08.01.1960 – 03.09.2023

Jadzia Madziar 08.01.1960 – 03.09.2023

Z bólem serca informujemy, że wczoraj odeszła od nas nasza koleżanka Jadwiga Madziar. Jadzia od blisko 20 lat zajmowała się...

Uroczystości pogrzebowe Roberta Klosa

Uroczystości pogrzebowe Roberta Klosa

Uroczystości pogrzebowe Roberta Klosa odbędą się w poniedziałek 28.08.2023 r. o godzinie 12.00. Kościół Przemienia Pańskiego, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej...

1