Przemysł 4.0 coraz popularniejszy w branży stolarki

Autor: |Data publikacji:

Idea przemysłu 4.0 obejmuje przede wszystkim automatyzację i cyfryzację. W fabrykach okien dążenie do realizacji tych założeń jest coraz większe, chociaż sam temat nie jest nowy.

Rozwiązanie Roto

W październiku Roto poinformowało o uruchomieniu autonomicznego pociągu do transportu zewnętrznego w swoim zakładzie produkcyjnym w Leinfelden-Echterdingen w Niemczech. Elektrycznie sterowany zestaw obsługuje produkcję z pośredniego magazynu produkcyjnego do wysyłki. W centrum logistycznym pociąg rozładowuje także w pełni automatycznie przewożone palety. Wcześniej w halach produkcyjnych funkcjonowało już kilka systemów transportu, niewymagających kierowców.

Automatyzacja w polskich fabrykach

Polscy producenci okien również od kilku lat działają w kierunku automatyzacji procesów produkcyjnych. Początkiem jest często robotyzacja. Przykładem może być Pagen, który w 2021 r. wdrożył robota do montażu szyb zespolonych i zintegrował go z automatyczną sortownią pakietów szybowych oraz tablicą świetlną wspomagającą kontrolę jakości.

O swoich trzech autonomicznych fabrykach informował już w 2019 roku Wiśniowski.

Tematyczne konkursy

Do działań w kierunku przemysłu 4.0 zachęcają też producentów m.in. różne organizacje. Na początku października miała miejsce w Kielcach konferencja Nowy Przemysł 4.0. Była to druga edycja wydarzenia organizowanego przez Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Towarzyszył mu konkurs The Best of Industry 4.0., a laureatem w kategorii Zakład Produkcyjny zostało nowosądeckie Fakro. Dzięki wykorzystującym AI skanerom zainstalowanym przy robotach tnących drewno fabryka oszczędza surowiec.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".