Najlepsze oprogramowanie dla konstruktorów stolarki otworowej – CAD, 3D i BIM

Autor: |Data publikacji:

W stolarce otworowej oprogramowanie dla konstruktorów odgrywa dziś kluczową rolę. Nowoczesne technologie cyfrowe zmieniły podejście do projektowania okien, drzwi i fasad. 

W stolarce otworowej konstruktor dziś i kiedyś to dwa różne zajęcia. Chociaż teoretycznie produktem końcowym w obu przypadkach jest na przykład okno, to poziom zaawansowania technologii czy procesów wzrósł niepomiernie. Współczesny konstruktor musi mierzyć się z dużo szerszym zakresem obowiązków i wymagań co do tworzonych konstrukcji. Z korzyścią dla wszystkich dostępne są rozwiązania programowe, które pomagają sprostać takim wyzwaniom.

Trzeba przyznać, że zaznajomiony z tematem technolog ma obecnie z czego wybierać. Przy odpowiednim poziomie wiedzy może dobrać i połączyć programy, które dzięki temu mogą dodatkowo wspierać swoje funkcjonalności i jeszcze lepiej zaspokoić potrzeby konstruktora. Oczywiście nic straconego — nawet jeśli brakuje odpowiedniej wiedzy na temat oprogramowania dla konstruktorów. Obecnie producenci oferują wsparcie w doborze, integracji i konfiguracji swoich rozwiązań.

Przedsiębiorstwo jest w stanie uzyskać spójną przestrzeń, mając do wyboru co najmniej dwie drogi. Może zrobić zbiór z różnych aplikacji bądź wybrać kompleksowe oprogramowanie dla konstruktorów, które w ramach swojej struktury oferuje poszczególne moduły i funkcje. Niezależnie od tego, która to będzie droga, do pracy nad konstrukcją i całościowym zleceniem warto zainwestować w rdzeń. Do tego pojęcia z pewnością należy zakwalifikować program typu CAD, program do wizualizacji 3D i coraz szerzej stosowaną platformę BIM, zwłaszcza jeśli kierunek naszych działań wskazuje rynki zachodnie. Programy te razem lub osobno znajdą zastosowanie w każdym zakładzie produkcyjnym z branży okiennej.

oprogramowanie dla konstruktorów
Nowoczesne oprogramowanie dla konstruktorów stolarki otworowej umożliwia precyzyjne projektowanie okien i drzwi w środowisku 2D i 3D. Fot. AdobeStock

Programy CAD 2D i wizualizacje 3D w stolarce otworowej

Zacznijmy od oprogramowania dla konstruktorów służących do projektowania wspomaganego komputerowo, czyli CAD. Możliwość przygotowania konstrukcji w wymiarze 2D owocuje precyzją, przyspieszeniem realizacji projektów oraz minimalizowaniem błędów. Przykładowo narysowane okucia można jeszcze na komputerze połączyć, spasować, sprawdzić pod kątem kolizji, bez potrzeby fizycznego ich posiadania. Połączenie różnych elementów, szyb, podkładek, profili czy listew przyszybowych nigdy nie było tak łatwe i precyzyjne.

Nierzadko firmy korzystają już z profesjonalnych laserowych narzędzi pomiarowych do wymiarowania otworów bądź stworzenia siatki pomieszczenia, z których w kilka chwil wszystkie dane można przesłać do programu typu CAD i je opracowywać, mając jednocześnie pewność przekazu informacji i minimalizacji błędów powstających podczas przepisywania. Korzystając z projektowania wspomaganego komputerowo, mamy niemal nieograniczone możliwości, dzięki czemu bez problemu możemy tworzyć nowe połączenia, nowe rozwiązania, gdzie ogranicza nas w zasadzie skończoność pomysłów.

Mając wymiary, kształt i gotowy projekt w 2D, płynnie przechodzimy do oprogramowania 3D, które zwizualizuje projekt i pokaże wygląd finalnego produktu. Widok 3D jest obecnie nieodzowny, szczególnie w pracy z klientem, który chciałby widzieć efekt końcowy, zanim ruszy produkcja. I choć okno czy drzwi może nie wymagają dużej wyobraźni, to np. złożone fasady czy konstrukcje całoszklane jak najbardziej. Producent wyposażony w oprogramowanie do wizualizacji 3D zyskuje spokój – nie obawia się bowiem niezadowolenia klienta z końcowego kształtu projektu, ponieważ jeszcze na etapie tworzenia konstrukcji ma możliwość wprowadzenia korekt. Programy typu 2D i 3D to baza dla konstruktora. Coraz częściej słyszy się jednak, że kolejny software powoli zyskuje miano must have, szczególnie dla przedsiębiorstw, których rynki zbytu są na Zachodzie.

Oprogramowanie dla konstruktorów – zastosowanie BIM w konstrukcjach okien i drzwi

Mowa o BIM – Building Information Modelling. Programy takie najprościej można określić jako wspólną platformę działań dla wszystkich stron tworzonego i realizowanego projektu. Jest to całościowe podejście do tworzenia budynku, wielopłaszczyznowe, wielozadaniowe, z uwzględnieniem wszystkich aspektów i potrzebnych produktów. Ponieważ w jednym miejscu mamy wszystkie istotne dane, do których dostęp ma każdy zaangażowany w projekt specjalista, wprowadzenie ewentualnej zmiany jest natychmiast widoczne dla każdego uczestnika procesu, co pozwala na synchroniczne działanie, zarządzanie kosztami i ich optymalizację oraz minimalizowanie tzw. błędów pominięcia. Co ważne, BIM odgrywa istotną rolę nie tylko podczas projektowania czy budowy, ale także wspomaga zarządzanie budynkiem, udostępniając informacje na temat np. serwisowania czy kontroli okresowych.

Najprościej ujmując, pod kątem stolarki otworowej stworzone przez technologa konstrukcje są przesyłane do projektu BIM i tam lokowane. Co ciekawe, przekaz informacji w niektórych dostępnych programach konstrukcyjnych może się odbywać dwukierunkowo do i z BIM. I choć wokół tej technologii narosło wiele mitów, to jednak obiektywnie należy uznać, że jest to przyszłość projektowania i budowania, dlatego już teraz warto poświęcić nieco więcej uwagi na zgłębienie tematu.

Mnogość dostępnych opcji software’u dla konstruktorów w branży okien, drzwi i fasad zadziwia. Jest to pozytywny trend, ponieważ branża nie odwróci się już od cyfryzacji, a wręcz pędzi w jej kierunku. Dlatego producenci coraz więcej uwagi poświęcają rozwiązaniom programowym i tworzeniu takich sprzężeń między aplikacjami, aby uzyskać w przedsiębiorstwie efekt jednej spójnej platformy, której działanie ułatwi i przyspieszy pracę, przynosząc wymierne korzyści.

Oprogramowanie dla konstruktorów stolarki otworowej to dziś nie luksus, a konieczność. Inwestując w CAD, 3D i BIM, zyskujemy przewagę technologiczną i biznesową. Warto śledzić nowe rozwiązania i rozwijać cyfrowe kompetencje już dziś.