Drzwi zewnętrzne z przeszkleniem

Autor: |Data publikacji:

Drzwi zewnętrze to pierwsza i jedna z najważniejszych barier chroniących wnętrze przed ingerencją intruzów. Przeszklenia w nich stosowane mają wpływ na komfort użytkowania, a także parametry drzwi.

Podstawowym kryterium, którym kierują się inwestorzy przy wyborze drzwi, jest cena, równie ważne, zwłaszcza dla odbiorcy indywidualnego, są walory wizualne. Dla wielu klientów niezwykle istotna będą zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Sądzę, że ostatnim aspektem branym pod uwagę są walory eksploatacyjne, w trakcie użytkowania okazuje się, że są jednym z najważniejszych, bo wpływają na codzienny komfort użytkowania.

Kolejne rozważane cechy to izolacyjność termiczna, bardziej świadomy klient zainteresuje się również akustyczną. Pomijane często parametry izolacyjności akustycznej okazują się bardzo ważne w trakcie eksploatacji. Wyposażenie drzwi w przeszklenie, które nie stanowi bariery dla dźwięków, niweczy cały trud włożony w szczelność skrzydła i ościeżnicy.

pikington 1 okno przeszklenia praca w domu

Kwestia ceny jest prosta, zaczynamy od sum rzędu trzystu złotych za proste przeszklenie zespolone i podążamy do nieporównywalnych, bardzo wysokich kwot za wyroby unikatowe lub bardzo złożone pod względem technologicznym szkła aktywne. Zagadnienie izolacyjności termicznej nie podlega w zasadzie żadnym dodatkowym rozważaniom, przepisy wyznaczają minimum, które jest zbliżone do aktualnych możliwości technicznych w tym zakresie.

W każdym stylu

Formy przeszkleń są wyjątkowo zróżnicowane, decydują o charakterze drzwi i architekturze strefy wejścia. Do wyboru są historyzujące lub nowoczesne, minimalistyczne. Klienci preferujący detale historyzujące mają przebogaty wybór kształtów, kolorów i faktur. Mogą sięgnąć po szkło ornamentowe, fusing, tafle piaskowane z różnorodnymi dekoracyjnymi motywami czy przepiękne barwne lub monochromatyczne tradycyjne witraże. Spektrum rozwiązań nowoczesnych jest równie szerokie, choć nie tak wyraziste, zazwyczaj stosuje się pionowe lub poziome pasma, okrągłe bulaje są unikatem. Pomysły na właściwości wizualne samej szyby ograniczają się do regulowania przezierności za pomocą piaskowania, nakładania matowych folii, stosowania powłok zwiększających refleksyjność szkła (np. lustra weneckie) lub przyciemniających.

Światło przede wszystkim

Cel praktyczny montowania przeszklenia w drzwiach zewnętrznych to zapewnienie oświetlenia światłem dziennym niewielkich pomieszczeń wejściowych, przedsionków i holów, a także uzyskanie wglądu w otoczenie. Jeśli gabaryty ściany zewnętrznej są odpowiednie, można zastosować rozwiązanie alternatywne, czyli doświetla boczne lub naświetla. Standardowe, seryjnie produkowane zestawy drzwi z doświetlami wypełnią powierzchnię o wymiarach 3 x 3 m. Na zamówienie można wykonać oszkloną przegrodę o większych gabarytach. Właściciele budynków jednorodzinnych rzadko decydują się na zastosowanie w pełni przeszklonych drzwi zewnętrznych, choć zdarzają się wyjątki.

Całkowicie przeszklone są nieodzowne w budynkach handlowych, szkolnych, biurowych, hotelowych, czyli wszędzie tam, gdzie zachęca się ludzi do wejścia bez wywoływania u nich uczucia zagubienia i onieśmielenia.

W różnej skali

Zmienia się podejście do skali drzwi, stosowane dzisiaj powszechnie drzwi o ledwie dwumetrowej wysokości są w zasadzie niespotykane w budynkach historycznych. Obecnie architekci wracają do eksperymentowania z gabarytami, pojawiają się realizacje, w których przeszklone skrzydła otwierają się na całą wysokość nawet sześciometrowych kondygnacji. Skrajne wielkości są możliwe do uzyskania dzięki zastosowaniu mechanizmów obrotowych i szklenia umieszczonego w wytrzymałych, smukłych profilach stalowych.

Wśród wielu rozwiązań uwagę architektów przykuwają właśnie jednolite tafle drzwi obrotowych gwarantujące piękny, minimalistyczny efekt bez widocznych okuć i ciężkich ościeżnic oraz ponadstandardowe wymiary, np. wysokość 3 m, i wypełnienie szybą szerokości całego pomieszczenia wejściowego, np. 1,5 m. Teraz należy przekonać do tego rozwiązania zwykle bardziej zachowawczo myślących inwestorów i mamy kolejny hit rynkowy. Obecnie zauważalne zainteresowanie budzą drzwi o nieco zbliżonej estetyce, oszczędne i wyraziste tzw. loftowe, zbudowane z przeszkleń w ledwie zarysowanych, ciemnych profilach.

Tekst: arch. Sylwia Melon-Szypulska