Przegląd mediów: wyzwanie dla budownictwa, wyróżnienia

Autor: |Data publikacji:

W minionym tygodniu sypnęło wyróżnieniami dla firm oraz osobistości z branży, ponadto za nami targi 4 Design Days w Katowicach, gdzie odbyła się debata, w której został poruszony temat recyklingu w budownictwie.

wnp.pl: W budownictwie rośnie nowe zjawisko, któremu rynek wcale nie sprzyja

W dniach 25-28 stycznia w Katowicach odbyły się targi 4 Design Days. Podczas pierwszego dnia miała miejsce konferencja dotycząca recyklingu, w której wzięli udział przedstawiciele m.in. firm Saint-Gobain oraz Aluprof.

Konferencja recykling 4 Design Days

„Regulacje Unii Europejskiej coraz mocniej promują cyrkularny model biznesu, zakładający recykling wykorzystywanych materiałów. W budownictwie jest to możliwe, lecz rynek często jeszcze promuje bardziej uciążliwe dla środowiska, ale tańsze budynki – wynika z 4 Design Days.

– Dochodzimy do wykorzystania 50 proc. złomu w produkcji profilu aluminiowego. Dla mnie, jako producenta, jest to jednak trudne, bo o jakość materiału łatwiej jest dbać, wykorzystując pierwotne aluminium. Złom zawiera liczne zanieczyszczenia, więc trudniej jest uzyskać odpowiednio wysoką jakość gotowego wyrobu – przyznał Tomasz Grela. (…)”

Czytaj całość


Builder Polska: Zintensyfikować ekspansję

Pod koniec ubiegłego roku zainicjowała działalność nowa organizacja branżowa – Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych. Głównym jej celem jest ochrona polskiego interesu gospodarczego poprzez wzrost konkurencyjności gospodarki i zwiększenie liczby polskich firm globalnych. Przewodniczącym Rady jest Ryszard Florek, który pokrótce wyjaśnił, dlaczego powstała i kto może do niej dołączyć.

ryszard FLOREK Fakro

„RPPG została powołana do życia przez grupę polskich przedsiębiorstw z dużym doświadczeniem oraz sukcesami w ekspansji zagranicznej. Głównym celem jej działania jest ochrona polskiego interesu gospodarczego poprzez wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki i zwiększenie liczby polskich firm globalnych (…)

(…) Dane statystyczne potwierdzają, że im więcej rodzimych firm globalnych posiada dany kraj, tym większa zamożność jego obywateli. Skąd taka zależność? Firmy globalne zarabiają pieniądze na rynku globalnym i akumulują je w swoich rodzimych krajach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jeżeli kupuje produkt wyprodukowany nawet w Polsce przez zagraniczny koncern, w cenie produktu oprócz podatków CIT, PIT i VAT jest jeszcze wartość, która może stanowić nawet 10–30 proc. ceny, tzw. renta koncernu. (…)”

Czytaj całość


sadeczanin.info: Specjalne wyróżnienie dla Ryszarda Florka podczas gali Sądeczanina Roku

Wyróżnienie podczas gali Sądeczanina Roku otrzymał prezes Fakro, Ryszard Florek. Wyróżnienie jest podziękowaniem za pomoc humanitarną dla ofiar wojny w Ukrainie, utrwalania idei społecznej odpowiedzialności biznesu oraz budowania pozytywnego wizerunku Sądecczyzny w kraju i za granicą.

ryszard_florek Fakro nagroda sadeczanin

„W swojej fabryce we Lwowie jedną z hal Fakro oddało Caritasowi. Część zakładu stała się centrum pomocy humanitarnej w mieście.  Fakro  oddało też do  dyspozycji tiry, wózki widłowe do przeładunku i pracowników. Za tę pomoc sądecka firma zapłaciła straszliwą cenę. W fabrykę uderzyła rosyjska  rakieta. Spłonęło  trzysta tysięcy ton towaru, jaki dotarł do Lwowa z zachodu  i agregaty prądotwórcze.

Ogromne straty poniosło też Fakro. W jednym z magazynów były dwa tysiące okien. Jedno kosztuje tysiąc złotych, więc to już jest 2 miliony. Jeśli doliczyć do tego halę produkcyjną to wychodzi  około 30 milionów – wyliczał w rozmowie z Sądeczaninem  Ryszard Florek.”

Czytaj całość


propertydesign.pl: Centrum handlowe Swoja Olimpia triumfuje w plebiscycie Piękny Wrocław

Centrum Handlowe „Swoja Olimpia” otrzymało dwie nagrody w konkursie „Piękny Wrocław”. Za przeszklenie w projekcie odpowiedzialny jest Pilkington.

Swoja Olimpia Pilkington

„Aż dwa tytuły w XXXII edycji konkursu „Piękny Wrocław” przyznano wrocławskiemu centrum handlowemu „Swoja Olimpia” spod kreski  PAG – Pracownia Architektury Głowacki.

(…) „Swoja Olimpia” to niezaprzeczalnie architektoniczny majstersztyk, a także doskonały przykład zrównoważonego budownictwa. Przejawia się to m.in. w nowoczesnych i funkcjonalnych przeszkleniach obiektu z wykorzystaniem przeciwsłonecznego szkła Pilkington Suncool 70/35. Takie rozwiązanie pozwala na wprowadzenie naturalnego światła do wnętrza i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się budynku, jednocześnie poprawiając jego efektywność energetyczną.”

Czytaj całość


Biuro karier Politechniki Warszawskiej: XI edycja międzynarodowego konkursu architektonicznego International VELUX Award

Velux zaprasza studentów architektury do udziału w XI edycji międzynarodowego konkursu International VELUX Award. Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach – „Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”.

Velux International Award 2024

„Grupa VELUX zaprasza studentów architektury do udziału w XI edycji międzynarodowego konkursu International VELUX Award. Konkurs odbywa się co dwa lata, a jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczucia i komfortu.

(…) Każda praca nadesłana przez studentów jest analizowana przez znamienitych architektów powołanych do jury przez współpracującą z konkursem Międzynarodową Unię Architektów (ang. International Union of Architects, UIA). Wystąpienie i pokazanie swoich prac przed takim audytorium architektów to niezapomniane przeżycie, a także okazja do postawienia ważnego kroku na ścieżce zawodowej.”

Czytaj całość


rodzaje wkładek do zamkówonet.pl: Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?/Klasy drzwi antywłamaniowych – sprawdzamy, co oznaczają poszczególne klasy i atesty.

Na jednym z największych portali w Polsce w ubiegłym tygodniu pojawiły się dwa artykuły poradnikowe, z których czytelnik dowie się o zaletach okien drewnianych i plastikowych, a także, co oznaczają poszczególne klasy drzwi przeciwwłamaniowych.

https://www.onet.pl/styl-zycia/kb/okna-drewniane-czy-plastikowe-ktore-wybrac/9x73mr0,30bc1058

https://www.onet.pl/styl-zycia/kb/klasy-drzwi-antywlamaniowych-sprawdzamy-co-oznaczaja-poszczegolne-klasy-i-atesty/d74ccfe,30bc1058

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".