Po tygodniu przerwy powraca przegląd mediów. Głównym tematem jest ranking 50. polskich firm globalnych, wśród których znajdziemy przedstawicieli naszego sektora, a ponadto: wiele dzieje się w Eko-Oknach, jeszcze efektywniejsze okna z perowskitu, a także nasz kandydat na wójta Grabowa nad Pilicą.
biznes.wprost.pl: Oto 50 polskich firm globalnych. Za te produkty kocha nas reszta świata
Portal biznes.wprost.pl opublikował ranking 50 polskich firm globalnych, za których produkty cenią nas na świecie. Wśród wyróżnionych są m.in. Drutex, Fakro, Grupa Kęty, Oknoplast, Press Glass, Selena, Stalprodukt czy Wiśniowski. W tekście – wypowiedzi Andrzeja Wiśniowskiego oraz Ryszarda Florka.
„Chociaż od lat pokutuje u nas przekonanie, że nie dorobiliśmy się jeszcze ani jednej polskiej marki rozpoznawalnej za granicą, to my mamy 50 dowodów na to, że jest inaczej. Polskie firmy globalne mają wpływ nie tylko na wizerunek naszego kraju za granicą, ale też na to, ile zostaje nam w portfelach.
– (…) produkt narodowy to dobra i usługi wytworzone przez wszystkie podmioty należące do obywateli danego państwa. Włączamy w to na przykład firmy działające za granicą, a będące własnością Polaków. Gdy jakieś państwo posiada wiele tego typu firm, znaczna część ich dochodu pozostaje w kraju, dając jego obywatelom zdecydowanie lepiej płatne miejsca pracy. – tłumaczy Andrzej Wiśniowski, twórca i właściciel firmy Wiśniowski spod Nowego Sącza. To jeden z największych na świecie producentów bram garażowych.”
isbiznes.pl: Udział PKO BP w kredycie konsorcjalnym dla firmy Eko-Okna to ok. 418 mln zł
Portal isbiznes.pl informuje o udziale banku PKO BP w kredycie udzielonym Eko-Oknom, a także o dotychczasowej współpracy banku z producentem.
„PKO BP pełnił rolę współorganizatora kredytu konsorcjalnego z udziałem pięciu innych banków, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz KUKE, które docelowo ma pełnić rolę gwaranta części transz kredytu. W połowie lutego EBOR poinformował o udzieleniu Eko-Oknom pożyczki w wysokości 90 mln euro.
– Oferujemy kompleksowe rozwiązania i udzielamy finansowania, które pomagają naszym klientom budować przewagę i odnieść sukces na rynku. Współpraca z firmą Eko-Okna jest potwierdzeniem tego zaangażowania.(…)”
pulshr.pl: Eko-Okna szukają 500 pracowników do nowej fabryki, docelowo zatrudnią tam 1000 osób
Portal pulshr.pl zapowiada dużą rekrutację w Eko-Oknach i opisuje kolejne jej etapy.
„Dwa lata po zakupie terenu na tzw. Polu Południowym w Kędzierzynie-Koźlu budowa nowego zakładu produkcyjnego Eko-Okien jest blisko ukończenia. By udało się to zrealizować, firma musi zwiększyć zatrudnienie. W pierwszym etapie Eko-Okna szukają 500 pracowników, docelowo będzie ich 1000. Praca ma się odbywać na trzy zmiany, a rekrutacja już trwa.
– Rok temu w grudniu zapowiadaliśmy budowę tej hali i jak widać, niewiele nam potrzeba, żeby taka hala powstała. To nie tylko obiekt, są już maszyny i stanowiska, które czekają na pracowników, zwłaszcza tych pochodzących z Kędzierzyna-Koźla i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Nowy zakład Eko-Okien dla wielu osób może się stać życiową szansą i okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego – powiedział podczas wizyty w Kędzierzynie-Koźlu Adam Wajda, dyrektor pionu rozwoju infrastruktury.”
spidersweb.pl: Te okna produkują energię słoneczną. Są przyszłością fotowoltaiki
Artykuł o naukowcach z Koreańskiego Instytutu Badań Energetycznych (KIER) oraz ich półprzezroczystych ogniwach słonecznym z perowskitu, które według autora są najwydajniejszymi i najtrwalszymi tego typu ogniwami na świecie.
„Zespół badawczy z KIER, pod kierownictwem dr. Lee Min-ho, osiągnął znaczący postęp w tej dziedzinie, tworząc półprzezroczyste ogniwa z perowskitu o rekordowej sprawności 21,68 proc. i znakomitej stabilności, utrzymującej ponad 99 proc. początkowej wydajności po 240 godz. pracy i 400 godz. przebywania w ciemności. To najlepszy wynik na świecie wśród ogniw z perowskitu używających przezroczystych elektrod.
Naukowcy z KIER wykorzystali analizę elektrooptyczną i obliczenia na poziomie atomowym, aby zidentyfikować przyczyny zmniejszenia właściwości transportowych i stabilności, które występują podczas produkcji półprzezroczystych ogniw z perowskitu (…)”.
echodnia.eu: Kandydaci na wójta gminy Grabów nad Pilicą w wyborach samorządowych 2024. Aż trzy osoby! Kim są, co robią?
Zbliżają się wybory samorządowe, ale pewnie pomyśleliście sobie, co to ma wspólnego z naszą branżą? Otóż w Grabowie nad Pilicą jednym z kandydatów na wójta gminy jest Robert Rudecki, na co dzień menedżer działu produkcji w Reynaersie.
„Robert Rudecki startował w poprzednich wyborach samorządowych w 2018 roku i znów będzie się ubiegał o stanowisko wójta. Robert Rudecki ma 42 lata, wykształcenie wyższe. Mieszka we wsi Dąbrówki. Pracuje jako menedżer działu produkcji w firmie Reynaers Aluminium koło Nadarzyna. Nie należy do żadnej partii. Nie zasiadał dotychczas w gremiach samorządowych. Udzielał się natomiast w działalności społecznej i związkach zawodowych. W tegorocznych wyborach zamierza startować z Komitetu Wyborczego Wyborców Zdecydowani w Działaniu 2024.”
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".