Przed budownictwem wiele wyzwań

Red.: |Data publikacji:

Branża budowlana stoi przed wieloma wyzwaniami. Z trudnościami mierzą się nie tylko producenci stolarki, ale wszyscy dostawcy materiałów budowanych w Polsce.

Miniony rok dla budownictwa zakończył się na dużym plusie. Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego (SPBT) podsumowało, że dobre wyniki ogólnie odnotowało budownictwo kubaturowe. W mieszkaniowym wartość prac budowlanych wyniosła 83 mld zł w stosunku do 79 mld w roku 2020, co oznacza wzrost o ponad 9 proc. Nieco mniejszy wzrost odnotowano w budownictwie niemieszkalnym, bo o 3 proc. Wartość prac w 2021 r. wyniosła 98 mld zł w porównaniu do 95 mld w roku 2020. W tym wypadku na pozytywny wynik wpłynął wzrost wartości budów magazynów, centrów logistycznych i parków handlowych, natomiast spadła liczba powstających nowych biurowców.

W 2021 r. budownictwo mierzyło się z dwoma poważnymi wyzwaniami. Były to rosnąca inflacja – średnio rocznie o 5 proc., jednak już pod koniec roku sięgała 8 proc. Jeśli chodzi o inflację producencką, to pod koniec roku sięgała ona już 10 proc. Drugie wyzwanie, to polityka pieniężna w Polsce i podniesienie stóp procentowych, co spowodowało, że kredyty stały się mniej dostępne, niż na początku roku.

Eksperci z SPBT spodziewają się, że branżę budownictwa kubaturowego czekają duże problemy. Już od połowy zeszłego roku widoczny był spadek udzielanych pozwoleń na budowę. Z kolei od czwartego kwartału spadła liczba udzielanych kredytów. Rosnąca inflacja, według ekspertów, będzie impulsem do kolejnych podwyżek stóp procentowych. W efekcie zmniejszać się będzie liczba inwestorów, których stać będzie na zaciągnięcie kredytu.

Problemy w tym roku pogłębiły się wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. Firmy budowlane zanotowały odpływ pracowników, bo część Ukraińców zdecydowała się opuścić Polskę i wrócić do swojego kraju. Analitycy podają, że przedsiębiorstwa będą zmuszone podnosić pensje, co wpłynie na dynamiczny wzrost wynagrodzeń. Problemem jest także dostępność surowców do budowy, w tym przede wszystkim stali, której głównymi dostawcami na rynek polski były Rosja, Białoruś i Ukraina. Surowce i materiały budowlane także drożeją – to kolejna trudność w branży budowlanej. Rośnie również koszt transportu, a przede wszystkim nośników energii.

Dla inwestorów problemem jest teraz oszacowanie kosztów projektu – w przypadku budownictwa mieszkaniowego prace budowlane trwają około 2-3 lat. W obecnej sytuacji rynkowej nie jest możliwe przygotowanie wyceny w tej kilkuletniej perspektywie. Te wszystkie elementy wpłyną na opóźnienia już rozpoczętych budów, a także na wstrzymanie się inwestorów z decyzjami o rozpoczynaniu nowych projektów budowlanych.

Zobacz również

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

1