Projekt OKNO dla Ukrainy

Red.: |Data publikacji:

Na początku lipca pisaliśmy o inicjatywie „Projekt OKNO”, której celem jest zebranie w Polsce dobrych, używanych okien i wysłanie ich potrzebującym mieszkańcom w Ukrainie. Projekt dobiega właśnie końca, a jego inicjatorzy, polska wolontariuszka Zosia Jaworowska oraz ukraiński architekt Petro Vladimirow (na zdjęciu poniżej), poinformowali o efektach swoich działań.

Projekt zakładał pozyskanie do września 520 okien, a na tydzień przed tym terminem zebrano ich już ponad 500. Zbiórka trwa do końca sierpnia, a organizatorzy jadą właśnie po obiecane okna do Łodzi, Opola, na Śląsk i do Małopolski. Czeka ich też kilku kursów wokół Warszawy. Zebrane okna zapakowane zostaną na TIR-y w połowie września i trafią do magazynu w Kijowie. Stamtąd odbiorą je organizacje, które pomagają Ukraińcom remontować ich zniszczone domy. Na przykład organizacja District#1 pomaga osobom prywatnym remontować ich mieszkania, ale też remontują przedszkole i liceum w Kijowie. Inicjatywa Co-Haty przekształca pustostany i akademiki w przestrzenie do zamieszkania, ale też buduje prefabrykowane domy w regionie Iwono-Frankowskim. Poza nimi w projekcie OKNO współpracują jeszcze inicjatywy Repair Together, Building Ukraine Together (BUR) oraz Brave to Rebuild. To wolontariusze, którzy pomagają i liczą na pomoc w swoich działaniach.

Program OKNO wspierają przede wszystkim osoby prywatne, ale nie obojętne są również przedsiębiorstwa. Jedna z łódzkich firm okiennych zadeklarowała wyprodukowanie kompletu okien dla konkretnego budynku. Stanęło na tym, że podarują je zniszczonej szkole w Hostomelu pod Kijowem. Firma remontowa z Poznania zaproponowała z kolei, że wszystkie okna tworzywowe wymontowane z kamienicy, którą obecnie modernizują, a jest ich kilkadziesiąt w jednakowym wymiarze, przekażą na rzecz potrzebującym w Ukrainie. Są one w całkiem dobrym stanie, a zastąpią je okna drewniane. Nie wiemy czy program OKNO będzie kontynuowany, bo dzisiaj zbiera środki na koszty przetransportowania zebranych okien do Kijowa. Nie wątpimy, że firmy branży stolarki też będą mogły w tym pomóc.

Tym bardziej, że w przyszłości ruszy ogromny fundusz odbudowy Ukrainy, gdzie będzie też miejsce na komercyjny już udział producentów okien i drzwi z Polski. O perspektywach rynku ukraińskiego i szansach naszej tam obecności mowa będzie również na jesiennym, Ogólnopolskim Forum Stolarki, które 18-19 października odbędzie się pod Warszawą. Zapisy już trwają, a bilety na ten event dostępne są TU.

 

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1