Projekt BMS: czy budownictwo uratuje klimat?

Autor: |Data publikacji:

W Łochowie k. Wyszkowa odbyła się konferencja o nazwie Projekt BMS, ogólnopolskie spotkanie branży zintegrowanej automatyki. Wiele tu mówiono o wpływie technologii na efektywność energetyczną budynków oraz na środowisko naturalne.

Hasło przewodnie Projektu BMS brzmi:  „Technologia-Integracja-Efektywność„. Zgodnie z nim, wyrażano tu opinie, że nowoczesne budownictwo pomoże w ratowaniu świata przed katastrofą klimatyczną. Obecnie 42 proc. energii na świecie pochłaniają budynki, a 30 proc. tej energii marnuje się. Dlatego można m. in. usłyszeć, że dziś nie jest już ekonomicznie uzasadnione tradycyjne budownictwo. Normą powinno stać się budowanie obiektów w standardzie pasywnym i wyposażonych w zintegrowaną automatykę. Inwestycja taka jest niewiele droższa i zwraca się w ciągu kilku lat, dzięki zdecydowanie niższym kosztom eksploatacji obiektu. Upowszechnienie takiego budownictwa może pomóc w walce z globalnym ociepleniem i zatruciem powietrza.

Barierą niska świadomość ekologiczna 

Ponadto zwracano uwagę na wciąż niską świadomość ekologiczną inwestorów, szczególnie reprezentujących administrację publiczną. Nowoczesne technologie bardziej doceniają przedsiębiorcy. Dlatego większość nowych budynków biurowych, obiektów handlowych czy przemysłowych wyposażanych jest w zintegrowaną automatykę i odnawialne źródła energii. Ciągle jednak tylko 20 procent administratorów wykorzystuje możliwości zintegrowanych systemów zarządzania budynkiem.

Podczas konferencji najwięcej uwagi poświęcono rozwiązaniom dla automatyki budynkowej, w tym dla hotelarstwa. Począwszy od rezerwacji przez internet, znalezienia miejsca parkingowego i wydania karty hotelowej dzięki aplikacji w telefonie. Kończąc na możliwości automatycznego dostosowania warunków w pokoju do indywidualnych oczekiwań gościa i szybkim wymeldowaniu. Poza tym prezentowane były różne metody kontroli dostępu w hotelach oraz systemy zarządzające pokojami. 

W dwudniowej imprezie wzięło udział ponad 150 osób, w tym dostawcy rozwiązań, instalatorzy i integratorzy systemów, służby techniczne przedsiębiorstw różnych branż oraz zarządcy nieruchomości. Organizatorem konferencji jest krakowska spółka eventowa Lockus, specjalizująca się we wsparciu strategii biznesowych, głównie firm z branży automatyki i elektroniki. Wśród partnerów imprezy są m. in. Apa Group, Wago, Finder, Geze, Samsung i Miwi Urmet, a patronatem medialnym objęło ją również Forum Branżowe.

Udział w panelu dyskusyjnym wziął m. in. Karol Klos – autor miesięcznika Forum Branżowe oraz twórca programu społecznego Dom Bezpieczny. Prelegenci dyskutowali na następujące tematy:

  • PropTech to cyrk innowacji czy faktyczna szansa na przewagę konkurencyjną?
  • Jakie realne zmiany można wprowadzić w zarządzaniu nieruchomościami dzięki technologii?
  • Jakie technologie sprawdzają się w sektorze nieruchomości?
  • Jak rozwiązania PropTech integrują się z systemami BMS?
  • Czy można „wkomponować” nowe technologie w stare budynki?

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...