Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakomunikował, że od dziś został zawieszony program „Czyste Powietrze”. Zawieszenie potrwa do czasu wprowadzenia zmian w regulaminie.
W czwartek 28 listopada odbyła się konferencja prasowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zapowiadająca zmiany w regulaminie programu. W dniu dzisiejszym program został zawieszony ze skutkiem natychmiastowym. Oznacza to, że nie można już składać wniosków o dofinansowanie na dotychczasowych zasadach. Do czasu wprowadzenia zmian Fundusz ma zamiar wypłacić zaległe dofinansowania, na które czekają tysiące beneficjentów i wykonawców. A jakie zmiany nastąpią w programie „Czyste Powietrze”?
Zmiany w programie „Czyste Powietrze”
Jak usłyszeliśmy w zapowiedzi NFOŚiGW, w regulaminie wprowadzonych zostanie szereg zmian. Oto najistotniejsze z nich.
- Aby skorzystać z dofinansowania z programu trzeba być właścicielem nieruchomości minimum 3 lata.
- NFOŚiGW ustanowi maksymalne ceny poszczególnych produktów. Limity, liczone od mkw., obowiązywały w pierwszych 4 latach programu. Przykładowo przy najwyższym poziomie dofinansowania na okna limit wynosił 700 zł/m2, natomiast na drzwi maksymalna kwota wynosiła 2000 zł/m2. Limity te zostały zniesione z początkiem 2023 roku. Jeszcze nie wiadomo jakie będą obowiązywać w nowym regulaminie.
- Poziom prefinansowania zostanie zmniejszony do maksymalnie 20 proc. Obecnie wynosi on połowę kwoty dotacji. Co istotne, pieniądze będą trafiać na konto beneficjenta, a nie wykonawcy.
- Każda dofinansowywana inwestycja będzie musiała przejść obowiązkowy audyt energetyczny. Zarówno przed, jak i po realizacji zadań. Ponadto audytor będzie musiał się pojawić na miejscu.
- Zostaną wprowadzeni operatorzy programu „Czyste Powietrze”, którzy będą uprawnieni do otrzymania 100 proc. prefinansowania. Będą to m.in. gminy, NGO-sy czy stowarzyszenia. Operatorem w „Czystym Powietrzu” nie będzie mógł być wykonawca.
- Każdy produkt dotowany w programie „Czyste Powietrze” będzie musiał znajdować się na liście ZUM. Dotyczy to również okien, drzwi i bram.
- Powstanie lista sprawdzonych wykonawców i audytorów. Obecność na liście nie będzie obowiązkowa.
- Pojawi się wymóg ubezpieczenia OC wykonawców, co ma na celu ochronę beneficjentów przed nadużyciami ze strony firm wykonawczych.
- Zwiększona zostanie dwukrotnie intensywność kontroli przeprowadzanych termomodernizacj (do poziomu 10%).
Narodowy Fundusz w związku ze zmianami wydłuży terminy składania wniosków o wypłatę dla tych, którzy są w trakcie termomodernizacji i nie mają możliwości złożenia wniosku.
W momencie zmiany kierownictwa w 2023 roku NFOŚiGW nie miał rozpatrzonych 200 000 zaległych wniosków na kwotę 2,6 mld zł. W tym momencie jest to 160 000 wniosków. Zwiększyło się też tempo termomodernizacji, tygodniowo spływa średnio 6 tysięcy wniosków o dofinansowanie.
Zmiany w regulaminie „Czystego Powietrza” Fundusz ogłosi wiosną, konkretnej daty jednak nie poznaliśmy.
Zobacz również
Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców
Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!
Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025
Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.
Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)
Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.