Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakomunikował, że od dziś został zawieszony program „Czyste Powietrze”. Zawieszenie potrwa do czasu wprowadzenia zmian w regulaminie.
W czwartek 28 listopada odbyła się konferencja prasowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zapowiadająca zmiany w regulaminie programu. W dniu dzisiejszym program został zawieszony ze skutkiem natychmiastowym. Oznacza to, że nie można już składać wniosków o dofinansowanie na dotychczasowych zasadach. Do czasu wprowadzenia zmian Fundusz ma zamiar wypłacić zaległe dofinansowania, na które czekają tysiące beneficjentów i wykonawców. A jakie zmiany nastąpią w programie „Czyste Powietrze”?
Zmiany w programie „Czyste Powietrze”
Jak usłyszeliśmy w zapowiedzi NFOŚiGW, w regulaminie wprowadzonych zostanie szereg zmian. Oto najistotniejsze z nich.
- Aby skorzystać z dofinansowania z programu trzeba być właścicielem nieruchomości minimum 3 lata.
- NFOŚiGW ustanowi maksymalne ceny poszczególnych produktów. Limity, liczone od mkw., obowiązywały w pierwszych 4 latach programu. Przykładowo przy najwyższym poziomie dofinansowania na okna limit wynosił 700 zł/m2, natomiast na drzwi maksymalna kwota wynosiła 2000 zł/m2. Limity te zostały zniesione z początkiem 2023 roku. Jeszcze nie wiadomo jakie będą obowiązywać w nowym regulaminie.
- Poziom prefinansowania zostanie zmniejszony do maksymalnie 20 proc. Obecnie wynosi on połowę kwoty dotacji. Co istotne, pieniądze będą trafiać na konto beneficjenta, a nie wykonawcy.
- Każda dofinansowywana inwestycja będzie musiała przejść obowiązkowy audyt energetyczny. Zarówno przed, jak i po realizacji zadań. Ponadto audytor będzie musiał się pojawić na miejscu.
- Zostaną wprowadzeni operatorzy programu „Czyste Powietrze”, którzy będą uprawnieni do otrzymania 100 proc. prefinansowania. Będą to m.in. gminy, NGO-sy czy stowarzyszenia. Operatorem w „Czystym Powietrzu” nie będzie mógł być wykonawca.
- Każdy produkt dotowany w programie „Czyste Powietrze” będzie musiał znajdować się na liście ZUM. Dotyczy to również okien, drzwi i bram.
- Powstanie lista sprawdzonych wykonawców i audytorów. Obecność na liście nie będzie obowiązkowa.
- Pojawi się wymóg ubezpieczenia OC wykonawców, co ma na celu ochronę beneficjentów przed nadużyciami ze strony firm wykonawczych.
- Zwiększona zostanie dwukrotnie intensywność kontroli przeprowadzanych termomodernizacj (do poziomu 10%).
Narodowy Fundusz w związku ze zmianami wydłuży terminy składania wniosków o wypłatę dla tych, którzy są w trakcie termomodernizacji i nie mają możliwości złożenia wniosku.
W momencie zmiany kierownictwa w 2023 roku NFOŚiGW nie miał rozpatrzonych 200 000 zaległych wniosków na kwotę 2,6 mld zł. W tym momencie jest to 160 000 wniosków. Zwiększyło się też tempo termomodernizacji, tygodniowo spływa średnio 6 tysięcy wniosków o dofinansowanie.
Zmiany w regulaminie „Czystego Powietrza” Fundusz ogłosi wiosną, konkretnej daty jednak nie poznaliśmy.
Zobacz również
Forum Branżowe 12.2024 – czytaj w wersji online
W grudniowym wydaniu „Forum Branżowego” gościmy kadrę zarządzającą firmy Veka Polska, która podsumowuje 30 lat działalności. W publikacji znajdziecie szereg interesujących artykułów, a także ciekawe podsumowania mijającego roku.
BAU 2025 – już za niewiele ponad miesiąc
Już za niewiele ponad miesiąc czeka nas jedna z najważniejszych imprez branży budowlanej – BAU 2025. Targi zaplanowano od 13 do 17 stycznia.
Orgadata w nowych rękach, dalsza ekspansja Assy Abloy
Akwizycje są jedną z form rozwoju przedsiębiorstw. Firmy związane z branżą stolarki budowlanej nieustannie uzupełniają swoje portofolio. Wśród najnowszych zmian własnościowych jest przejęcie Orgadaty. Ma też miejsce dalsza ekspansja Assy Abloy.