Program „Czyste powietrze” w końcu ruszy z kopyta?

Autor: |Data publikacji:

Program Czyste powietrze być może już wkrótce nabierze tempa. Na początku stycznia ruszył program pilotażowy, który ma ułatwić właścicielom domów wypełnianie wniosków o dofinansowanie.

Program Czyste Powietrze przewidziany jest na lata 2018-2029. Skierowany jest do indywidualnych właścicieli domów, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną budynku. Inwestor może dostać wsparcie w postaci dotacji lub pożyczki, jeśli zdecydował się na demontaż starych źródeł ciepła, docieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację OZE i montaż wentylacji mechanicznej z wymianę ciepła.

Jednak funkcjonowanie programu „Czyste powietrze” wzbudzało wiele zastrzeżeń. Okazało się, że liczba zaakceptowanych wniosków i kwota dotacji były bardzo niskie w stosunku do potrzeb i środków przeznaczonych na ten program. Przypomnijmy, że na realizację tego programu przeznaczono 100 mld zł. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Okazało się jednak, że jednym z problemów były trudności z wypełnianiem wniosków.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), zderzając się z krytyką, postanowił wesprzeć inwestorów na etapie wypełniania wniosków. Urząd wprowadził w pierwszej połowie stycznia tego roku program pilotażowy, w którym „NFOŚiGW testuje współpracę z samorządami przy Czystym powietrzu”. Inicjatywa obejmuje dwie gminy – Zabierzów w Małopolsce i Wilkowice na Śląsku.

Na czym polega projekt pilotażowy? Narodowy Fundusz deklaruje, że chce wypracować optymalny model współpracy z samorządami. Poza tym urzędnicy planują zmobilizować mieszkańców wymienionych gmin do wymiany źródeł ciepła i przeprowadzenia termomodernizacji. Jednak, co jest najważniejsze, Fundusz podpisał umowę z zewnętrzną firmą, która będzie pomagała przy wypełnianiu wniosków.

Projekt będzie trwał dwa miesiące i każdy mieszkaniec dwóch wymienionych gmin będzie mógł skorzystać za darmo z pomocy. Zorganizowane więc będą po dwa spotkania informacyjne w każdej z gmin, dyżury konsultacyjne, a nawet spotkania odbywać się będą u ludzi w domach. Co jest jednak najważniejsze – konsultanci Czystego powietrza będą pomagali w wypełnianiu i składaniu wniosków do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. W przypadku gmin Zabierzów i Wilkowice są to odpowiednio Kraków i Katowice.

Jeśli pilotaż spotka się z popularnością i do dwóch wojewódzkich funduszy trafi odpowiednio wiele prawidłowo wypełnionych wniosków, to możliwe, że NFOŚiGW rozszerzy taką współpracę na inne gminy w Polsce.

Dla firm produkujących okna, drzwi a także bramy byłaby to z pewnością duża szansa na zwiększenie sprzedaży. Wiele firm od dawna czeka na dobry program wsparcia termomodernizacji domów jednorodzinnych w Polsce.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".