Program „Czyste Powietrze” wzbudza duże zainteresowanie branży okienno-drzwiowej. Coraz więcej firm aktywnie firmuje swoje produkty w tym kontekście. Jednak na razie rozwija się z trudem, a w dodatku pojawiły się poważne zagrożenia dla jego przyszłości.
Rządowy program „Czyste Powietrze” według założeń ma być największą akcją dotacyjną w historii Polski. Zaplanowano ponad 100 mld złotych wsparcia dla działań termomodernizacyjnych do 2030 roku. Dzięki temu można otrzymać dotację lub preferencyjny kredyt m. in. na zakup i montaż okien, drzwi oraz bram garażowych.
Jak wymienić okna, drzwi i bramy bez dużych wydatków?
O szansach, jakie stwarza rządowy program „Czyste powietrze” dla branży stolarki pisaliśmy w lutym tego roku – Program Czyste Powietrze: jak branża okienna na nim skorzysta? Od tego czasu program rządowy zauważyło jeszcze więcej firm.
Jak podnieść standard energetyczny oddanego już do użytku domu, skutecznie obniżyć koszty jego ogrzewania, a jednocześnie uniknąć przy tym dużych wydatków? Wziąć udział w programie „Czyste Powietrze” – podpowiada firma Hörmann.
Budynek, który posiada źródło ciepła spełniające wymogi programu należy wyposażyć w bramy garażowe i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła. Nie wyższym niż U= 1,3 W/(m2K), gdyż muszą spełniać wymogi, które wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku. Beneficjent programu „Czyste Powietrze” takie produkty znajdzie m.in. w ofercie wspomnianego Hörmanna. Firma może mu zaproponować także drzwi o współczynniku przenikania ciepła U= 0,47 W/(m2K) – prawie dwukrotnie przekraczającym wymagania stawiane drzwiom w domach pasywnych. Firma zaoferuje mu też bramy garażowe o współczynniku U poniżej 1,0 W/(m2K). Poza tym Hörmann zwraca uwagę inwestorów na fakt, że program wymaga stosowania tzw. ciepłego montażu, który firma ta od dawna promuje, jako uczestnik ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dobry Montaż”.
W kwestii poprawnego montażu wypowiada się także Soudal. Rozwiązaniem poprawiającym efektywność energetyczną budynku, jest sprawdzony Soudal Window System (SWS), trójwarstwowy montaż certyfikowany przez Instytut Techniki Budowlanej. Do uszczelniania styku okna z murem Soudal proponuje również nowe produkty – płynne membrany, nanoszone pędzlem lub pistoletem.
Schüco, producent systemu profili z PCW, zwraca uwagę, że źródłem znacznych strat ciepła mogą być przesuwne drzwi tarasowe. Nowy system Schüco LivIngSlide zaprojektowano z myślą o doszczelnieniu wszystkich elementów, które mogą być źródłem ucieczki ciepła. Dzięki temu drzwi z ciepłym pakietem szybowym Ug=0,6 W/m2K uzyskują współczynnik Uw=0,8 W/m2K, czyli lepszy niż przewidują wymagania dla okien na rok 2021.
Program Czyste Powietrze promuje również czołowy dostawca okuć – firma G-U. Przypomina, że w przypadku drzwi zewnętrznych warto zainwestować w nowoczesny ciepły próg, zlicowany z podłogą. Redukuje on straty cieplne w dolnej części drzwi, a jednocześnie likwiduje bariery architektoniczne.
Czyste powietrze oddala się?
Mimo wielkich potrzeb termomodernizacyjnych oraz gotowości producentów energooszczędnych materiałów, program Czyste Powietrze nie rozwija się tak, jak można byłoby oczekiwać. Do 14 czerwca w całej Polsce złożono blisko 60 tys. wniosków o dofinansowanie na kwotę przekraczającą 1,4 mld złotych. Jednak wojewódzkie fundusze ochrony środowiska podjęły tylko 21 tys. decyzji o udzieleniu dofinansowania na kwotę ponad 370 mln złotych. Tymczasem, aby osiągnąć główne cele, co roku powinno się podpisywać 400 tys. umów.
Zawiodła promocja programu, a kadry w wojewódzkich funduszach okazały się za szczupłe. Procedury wydawania decyzji ciągną się miesiącami i zniechęcają kolejnych potencjalnych beneficjentów. Ci o większych dochodach wolą więc skorzystać z ulgi podatkowej, która nie wymaga przewlekłych procedur. Największą chyba porażką jest ogłaszany ze szczególną troską projekt likwidacji tzw. ubóstwa energetycznego. Najubożsi inwestorzy owszem, mogą uzyskać nawet 90 procent dotacji, ale najpierw muszą zainwestować własne pieniądze, których nie mają. Rząd nie przewidział dla nich gwarancji kredytowych. Poza tym nie wspierana dotacjami jest najczystsza energia z fotowoltaiki, która mogłaby zasilać ogrzewanie elektryczne domów.
Program dopiero zaczyna się rozkręcać, a już zbierają się nad nim czarne chmury. Rozczarowana efektami Komisja Europejska zagroziła, że wstrzyma wypłaty, jeśli minister środowiska nie pozwoli także bankom oraz samorządom dzielić unijnych pieniędzy na walkę ze smogiem. Z wyliczeń ekspertów wynika, że w grę może wchodzić strata rzędu 6-8 miliardów euro. Gdyby do tego doszło, mogłoby się okazać, że na jakiś czas trzeba zapomnieć o czystym powietrzu…