Program Czyste Powietrze: jak branża okienna na nim skorzysta?

Red.: |Data publikacji:

Producenci i sprzedawcy stolarki zaczynają promować rządowy program Czyste Powietrze. Dostrzegają w nim szansę na zwiększenie sprzedaży produktów o najlepszych parametrach termicznych.

Program Czyste Powietrze rozpoczął się we wrześniu 2018 roku. W ramach walki z zanieczyszczeniem wprowadzanym do atmosfery przez domy jednorodzinne, państwo dofinansowuje modernizacje urządzeń grzewczych oraz termomodernizacje, w tym wymianę stolarki. Do 31 grudnia 2018 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęły łącznie ponad 25 tysięcy wniosków. Podpisano około stu umów o wartości dofinansowania ponad 1 mln zł, ale nie podano ile z tej kwoty zostanie wydanych na wymianę okien i drzwi. Wiadomo natomiast, że to zaledwie ułamek wielkiej kwoty 103 miliardów, które, jak zapowiedział rząd, zostaną wydane w ciągu 10 lat trwania programu.

termomodernizacja krispol
Zdjęcie: Krispol

Korzyści z programu

Program może mieć bardzo pozytywny wpływ na sprzedaż stolarki. Wysoka kwota dofinansowania zapewne zwiększy zainteresowanie oknami, drzwiami i bramami garażowymi o podwyższonych parametrach termicznych. Jest też nadzieja, że zmobilizuje do szybszej decyzji o wymianie starej stolarki uboższych inwestorów, którzy rozkładali te prace na lata. Zgodnie z wymaganiami programu wyroby i urządzenia muszą być fabrycznie nowe, dopuszczone do obrotu handlowego oraz posiadać deklarację zgodności z przepisami z zakresu bezpieczeństwa. Ponadto stolarka ma być montowana z wykorzystaniem zasad „ciepłego montażu”, poprzez osadzenie w warstwie ocieplenia, z uszczelnieniem paroszczelnym od strony wnętrza i paroprzepuszczalnym po stronie zewnętrznej.

Potencjalne korzyści z rządowego dofinansowania dostrzegło już wielu producentów stolarki. Informacje o programie pojawiły się na stronach internetowych i w salonach sprzedaży. 

„Czy wiesz, że możesz dostać częściowy zwrot za zakup stolarki okiennej?” – pyta na stronie internetowej KNS Śląska Fabryka Okien – i dalej przedstawia ogólne założenia programu Czyste Powietrze oraz odsyła po szczegóły na stronę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

termomodernizacja team-plast
Zdjęcie: TeamPlast

Walcz ze smogiem i oszczędzaj

„Teraz możecie walczyć ze smogiem i jednocześnie oszczędzać pieniądze! – informuje na Facebooku Team-Plast – producent spod Sycowa. Poleca swoje energooszczędne okna, które pozwalają czterokrotnie ograniczyć wielkość spalania i emisji dwutlenku węgla. I przypomina: „niższe zużycie energii i mniej emisji CO2 do atmosfery to premia dla nas wszystkich!”

Krispol, poza obszerną informacją na stronie internetowej, wydał folder promujący termoizolacyjne okna, drzwi i bramy.  Przedstawia w nim możliwości dofinansowania zakupu lub skorzystania z ulgi podatkowej. Firma przygotowała także szczegółowy poradnik, który ułatwia inwestorom skorzystanie z projektów rządowych. Ponadto wprowadziła promocję na wszystkie modele okien, a także kolekcję drzwi aluminiowych Solano.

Program Czyste Powietrze oraz zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej szczegółowo przedstawione są na stronieFakro. W materiałach prasowych firma przypomina, że dotację można uzyskać także na energooszczędne okna dachowe wraz z zewnętrznymi osłonami i profesjonalnym montażem.

O programie Czyste Powietrze informuje ponadto strona internetowa firmy Hensfort z Przemyśla. Dla ułatwienia kontaktu z zainteresowanymi założono specjalne konto mailowe czystepowietrze@hensfort.pl. Co więcej, w aktywne promowanie programu zaangażowały się salony producenta. Na portalach Nowiny24 oraz Życie Podkarpackie placówka partnerska, Bema-Res w Rzeszowie, zamieściła materiały informacyjne na ten temat.
– Chętnie służymy pomocą i doradzamy w zakresie wyboru odpowiednich okien, które spełniają wymagania programu – zapewniają w nich doradcy producenta. Jest też wypowiedź klienta zadowolonego z pomocy w przygotowaniu wniosku i wyborze najlepszych okien do domu.

termomodernizacja hensfort
Zdjęcie: Hensfort

Kupuj najlepsze okna

Tontor, informując na portalu Fakty Kaliskie o programie, przekonuje do zakupu okien spełniających wymogi, które będą obowiązywać od 2021 roku. Czyli o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 0,9 W/(m2K). Poza tym przestrzega przed korzystaniem z nieautoryzowanych dostawców, gdyż „źle ukończona praca może budzić poważne zastrzeżenia podczas audytu końcowego”. Ostrożność w wyborze dostawcy zaleca również na swojej stronie firma Wawruk z Białegostoku, diler wielu znanych marek drzwi i okien.
O możliwości uzyskania wsparcia finansowego na ocieplenie domu czy wymianę okien dowiadujemy się też ze stron internetowych m. in. Miroxu z Poznania, Gdańskiej Fabryki Okien, Tur-plastu Czaplinek, Karo ze Stawigudy i Budvaru Centrum

Czy program dofinansowania termomodernizacji zwiększy znacząco popyt na stolarkę o najlepszych parametrach cieplnych oraz podniesie standard jej montażu? Na razie korzyści z niego dla branży nie są wielkie, na konkretne efekty trzeba jeszcze poczekać.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1