Prognoza wzrostu dla sektora budownictwa w Wielkiej Brytanii na lata 2025-2026 wskazuje na zakończenie kryzysu. Firma analityczna Glenigan w swoim raporcie jako główne przyczyny wskazuje rozwój gospodarczy i poprawę zaufania konsumentów.
Prognoza przewiduje zbliżające się boom w budownictwie Wielkiej Brytanii?
Raport, opublikowany w listopadzie tego roku, przewiduje 8-procentowy wzrost liczby rozpoczętych budów w 2025 r. we wszystkich segmentach łącznie, a w 2026 r. dalszą poprawę sytuacji o 10 proc. W tym czasie roboty budowlane odnotują wzrost odpowiednio o 5 proc. i 7 proc. W odniesieniu do bdwnictwa mieszkaniowego ma to być 13 proc. w przyszłym roku i 15 proc. w 2026 r. Powstanie też o 18 poc. i 4 proc. więcej powierzchni biurowych. Rozwój obejmie również branżę hotelarską, gdzie wzrost wyniesie 6 proc. (2025 r.) oraz 9 proc. (2026 r.).
Rząd intensywnie wspiera branżę budowlaną
Prognoza Glenigan wskazuje na istotne znaczenie działań państwa w tym zakresie. Spodziewane są zmiany w przepisach planistycznych. Również rząd mocno wspiera branżę. Zgodnie z zapowiedzią w ciągu kolejnych 5 lat ma powstać 1,5 mln nowych domów. Pomoc finansowa o wartości 3 mld funtów przeznaczono dla sektora MŚP i segmentu budownictwa na wynajem. Ma to spowodować rozwój działalności mniejszych deweloperów. Ponadto, w ciągu najbliższych dwóch lat, 500 mln funtów przeznaczonych zostanie na zakup mieszkań w „promocyjnej” cenie. Między innymi dzięki temu budownictwo socjalne w Wielkiej Brytanii odnotuje wzrost o 11 proc. zarówno w roku 2025, jak i 2026.
Opieka zdrowotna musi poczekać
Prognoza zakłada też, że rozwój budownictwa w segmencie opieki zdrowotnej nastąpi później. W 2024 r. liczba rozpoczętych budów wzrosła o 11 proc., jednak w przyszłym roku będzie to zaledwie 1 proc. Dopiero w 2026 r. przewidziany jest gwałtowny wzrost, sięgający 10 proc.
Więcej o prognozach dla Wielkiej Brytanii
Zobacz również
Wyniki finansowe Häfele – niewielki wzrost sprzedaży w roku 2024
Wyniki finansowe za rok 2024 zostały opublikowane przez firmę Häfele. Ta międzynarodowa firma dostarcza systemy okuć oraz elektroniczne systemy kontroli dostępu. Dysponuje 6. zakładami produkcyjnymi w sześciu lokalizacjach w Europie, w tym na Węgrzech.
Akwizycje – swoje portfolia poszerzają Roto, AGC i Assa Abloy
Akwizycje firm w branży budowlanej mają miejsce od początku tego roku. Wśród przedsiębiorstw, które ostatnio dokonały przejęć są m.in. Roto, AGC. Nie ustaje w tej działalności również Assa Abloy.
Inwido wraca na ścieżkę wzrostu?
Inwido, grupa skupiająca producentów okien w Europie, opublikowało swoje wyniki finansowe. W czwartym kwartale roku 2024 spółka uzyskała niewielki wzrost sprzedaży. Jednak w całym minionym roku był to niewielki spadek.