Produkcja z drewna spada, więc branża apeluje o interwencję

Autor: |Data publikacji:

Sprzedaż wyrobów z drewna w pierwszym półroczu tego roku znacząco spadła. W przypadku okien i drzwi ten spadek sięga 35 proc. Branża przemysłu drzewnego wskazuje Lasy Państwowe jako odpowiedzialne za tę złą sytuację. Pod listem do Premiera podpisał się również Związek POID.

Branża przemysłu drzewnego, w tym firmy zajmujące się przetwarzaniem drewna i produkcją okien i drzwi, przechodzą w ostatnich miesiącach trudny czas. Firmy notują drastyczny spadek popytu, co w konsekwencji może doprowadzić do bankructw, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Spadki sprzedaży okien i drzwi drewnianych w ostatnim półroczu sięgnęły ponoć 35 proc., mebli 30 proc., podłóg 35 proc, a płyt drewnopochodnych 30 proc. Już teraz prowadzona jest w wielu firmach redukcja zatrudnienia, która może sięgać kilkadziesiąt tysięcy osób.

Związki branżowe, zrzeszające firmy związane z przetwórstwem drewna, w tym Związek POID, jako powód obecnej sytuacji podają utratę konkurencyjności swoich produktów. Wpływ na to ma głównie wysoka cena surowca drzewnego pozyskiwanego z Lasów Państwowych. Cena drewna w Polsce, jak ocenia branża, jest obecnie najwyższa w Europie. Ponadto jest to często surowiec bez certyfikacji FSC, która jest niezbędna dla firm chcących utrzymać sprzedaż eksportową.

Branża wystosowała list otwarty skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o działanie. Organizacje proponują m.in. korektę cen sprzedaży za drugie półrocze o 20 proc. w dół, stworzenie zasad sprzedaży na 2024 r. i kolejne lata, w których promowana ma być sprzedaż w Polsce, a także powrót do cen wyjściowych z 2021 r. na drewno sprzedawane przez Lasy Państwowe na przetargach.

Związki wskazują, że:

Jako jedyni w Europie dysponujemy lasami, które w większości są własnością Skarbu Państwa. Powinno nas to chronić i wyróżniać, a jest zupełnie odwrotnie. Obecne działania Lasów Państwowych, o czym mówi się wprost na spotkaniach z Dyrekcją Generalną LP, są nakierowane na maksymalizację cen sprzedaży. Dla LP bez znaczenia jest, czy drewno będzie spalone czy wyeksportowane, liczy się zysk. Skutki możemy już zaobserwować w postaci braku miliardowych wpływów do budżetu państwa z tytułu płaconych przez przedsiębiorstwa przerabiające drewno podatków i niepoliczalne koszty społeczne.

Pod Listem Otwartym podpisały się następujące organizacje: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego (PIGPD), Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce (SPPDwP), Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM), Stowarzyszenie Papierników Polskich (SPP), Polski Komitet Narodowy EPAL (PKN EPAL), Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD), Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego (SPT) oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego (OZPPD).

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".