Jak wynika z danych przedstawionych przez Centrum Analiz Branżowych (CAB) podczas XXIV Forum 100, które odbyło się w dniu 9 czerwca, polska stolarka w latach 2013-2019 miała największy wzrost wartości produkcji w Europie. Wyniósł on niemal 1,5 mld euro!
Pierwsi te dane poznali uczestnicy Forum 100, czyli wiosennego spotkania menadżerów z największych firm ze świata stolarki. Wówczas Maksymilian Miros z CAB przedstawił wyniki polskich firm w 2019 r. oraz aktualną sytuację na rynku, z uwzględnieniem wpływu koronawirusa na branżę budowlaną.
Jak się okazuje, Polska była jednym z tych krajów, w którym w latach 2013-2019 odnotowano największy wzrost dynamiki produkcji. Wyniósł on 65 proc. i choć nie był on najwyższy w ujęciu procentowym (lepsze pod tym względem były Rumunia, Litwa, Słowacja, Bułgaria oraz Irlandia)., to w zestawieniu wartości produkcji podanej w euro Polska nie miała sobie równych! Okazuje się bowiem, że w 2019 r. Polska wyprodukowała stolarkę na kwotę o 1,48 mld euro wyższą w porównaniu z 2013 r. (wartość produkcji w 2013 r. wyniosła 2,4 mld euro, a w 2019 r. 3,85 mld euro).
Na drugim miejscu znalazły się Niemcy – tam dynamika produkcji była o 1,29 mld euro wyższa, co oznaczało wzrost o 15 proc. (wartość produkcji w 2013 r. wyniosła 8,8 mld euro, a w 2019 r. 10,1 mld euro).
Co ciekawe, w zestawieniu dynamiki produkcji w Europie są kraje, które były pod tym względem na minusie. To Austria (-0,24 proc.), Belgia (-0,18 proc.), Włochy (-3,83 proc.), Dania (-4,15 proc.) i Norwegia (-10,04 proc). Średnia dynamiki wzrostu dla wszystkich krajów europejskich ujętych w zestawieniu wyniosła +14 proc.
Tagi
centrum analiz branżowychdynamika produkcjiekonomiaEuropagospodarkaMaksymilian MirosNiemcyPolskastolarkastolarka otworowaZobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.