Producenci stolarki wyraźne zubożeli

Red.: |Data publikacji:

Ubiegłoroczne majątki najbogatszych Polaków straciły nieco na swojej wartości – średnio o 1,7 proc. Znacznie więcej stracili właściciele największych spółek stolarkowych (zdaniem Forbesa).

Tegoroczna lista 100 najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes postawiła poprzeczkę na wysokości 840 mln zł. Trzeba było mieć w ub. roku majątek o takiej co najmniej wartości, aby w tym gronie się znaleźć. Najbogatszy Polak to według Forbesa Michał Sołowow, którego majątek wyceniony został na prawie 26 mld zł, aczkolwiek ta wartość  była o 15 proc. niższa niż rok wcześniej. Znaczy: Michał Sołowow stracił w tym pocovidowym roku. Podsumowując całość Forbes stwierdził, że majątek stu najbogatszych Polaków zmniejszył się w roku 2022 – o zaledwie 1,7 proc., ale jednak..  przyzwyczajeni do corocznych wzrostów, i to dwucyfrowych, możemy to uznać za przejaw kryzysu. Pamiętajmy jednak o nadzwyczajnych wzrostach rok wcześniej. Na tym tle owo zmniejszenie wygląda już tylko jako naturalna korekta biznesów.

W naszej branży najwięcej zdaniem Forbesa stracił Mateusz Kłosek – właściciel Eko-Okien, którego ubiegłoroczny majątek specjaliści miesięcznika wycenili na 1,77 mld zł. Było to zmniejszenie wartości o ponad połowę w stosunku do poprzedniego roku. „W tym roku Kłosek ponownie oddał pozycję lidera  Gierszewskiemu z Drutexu, który mimo mniejszej sprzedaży okien potrafi na niej generować dużo wyższe marże.”  Majątek Leszka Gierszewskiego wycenili na 2,18 mld zł, co i tak było o 20 proc. mniejszą wartością niż rok wcześniej. Zubożał również najbogatszy w naszej branży Arkadiusz Muś – właściciel PressGlassu, którego majątek Forbes wycenił na 4,5 mld zł. Było to zaledwie o 0,7 proc. mniej niż rok wcześniej, ale jednak.. O 26,6 proc. mniejszy majątek mieli w ub. roku państwo Szukalscy, właściciele Portosa. Forbes wycenił ich fortunę na „zaledwie” 1,16 mld zł. Zabrakło za to na tegorocznej liście stolarkowych potentatów z Małopolski, co by oznaczało, że Forbes wycenił ich majątki na dużo poniżej miliarda złotych. I pomyśleć, że jeszcze 10 lat temu, aby znaleźć się na liście stu najbogatszych Polaków, wystarczyło mieć majątek o wartości ok. 200 mln zł.. ot, co robi inflacja..

Zobacz również

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass, należący do 10 największych producentów szyb zespolonych w Polsce, podsumował wyniki finansowe z poprzedniego roku.

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Zambrowski producent okien z PCW i aluminium, firma Monolit, kontynuuje działalność inwestycyjną. Obecnie buduje halę produkcyjną.

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Wartość zamówień pozyskanych przez Grupę Mercor w kwietniu 2024 była wyższa niż rok wcześniej, ale też przewyższyła poziom z marca bieżącego roku.

1