Producenci stolarki raportują o działaniach dla środowiska

Autor: |Data publikacji:

Zgodnie z informacją firmy doradczej KPMG podstawowe zagadnienia dotyczące zrównoważonego rozwoju raportuje 81 proc. badanych przedsiębiorstw z Polski, 85 proc. z krajów Europy Zachodniej oraz z Ameryki Północnej – 97 proc.

Przedsiębiorstwa działające w Polsce coraz częściej publikują zarówno informacje dotyczące planowanych, jak i podejmowanych działań. Te z nich, które mają w naszym kraju swoje oddziały dzielą się też informacjami na temat macierzystych jednostek.

Raport środowiskowy opublikował Gealan. Według danych za rok 2022 w niemieckich zakładach w Oberkotzau i Tanna zmniejszono zużycie energii w przeliczeniu na pracownika i już trzeci rok użytkuje się energię elektryczną całkowicie neutralną pod względem emisji CO2. Ponadto ponad 30 proc. PCW wykorzystywanego do produkcji pochodzi z recyklingu. W ubiegłym roku zainstalowano też granulatory, które rozdrabniają odpady produkcyjne w takim stopniu, że nadają się do ponownego wykorzystania. Budowa w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania w Tannie pozwoli od 2024 roku zaoszczędzić 10 tys. godzin pracy wózków widłowych, co przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 17,8 kg/h.

fakro-fotowoltaika
Panele fotowoltaiczne w fabryce Fakro.

Deceuninck sukcesywnie montuje panele fotowoltaiczne na dachach swoich zakładów na całym świecie. Ma to zrównoważyć 15 – 20 proc. całkowitego zużycia energii. W przyjętych założeniach dzięki inwestycjom w zakład w Diksmuide do końca 2023 r. możliwości recyklingu mają się zwiększyć do 40 tys. ton rocznie. Z kolei W fabryce w Chorwacji udział odnawialnych źródeł energii w całkowitej energii dostarczanej na potrzeby funkcjonowania systemów technicznych wynosi 42 proc. A roczna emisja CO2 wynosi 4,88.

Pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju 2022 opublikowało również Fakro. Firma zaznacza, że stosuje bardziej efektywne procesy produkcyjne, zwiększa wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Transparentne działania

Do tej pory firmy przedstawiały raporty dobrowolnie. Jednak już w przyszłym roku kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju, czyli danych ESG, będą musiały obowiązkowo raportować wszystkie duże firmy, a od 2026 r. również małe i średnie (jeśli są notowane na giełdzie). Szacuje się, że w Polsce taki obowiązek będzie miało w sumie ponad 3600 przedsiębiorstw z różnych branż.

Więcej o tym jak realizacja celów klimatycznych wpływa na działalność firm z sektora stolarki otworowej podczas pierwszego dnia Ogólnopolskiego Forum Stolarki Otworowej.

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...