Producenci inwestują w alternatywne źródła energii

Red.: |Data publikacji:

Erkado zdecydował o inwestycji w odnawialne źródła energii. Także Vikking konsekwentnie dba o własny prąd. Obecnie z alternatywnych źródeł energii korzysta coraz więcej producentów drzwi w Polsce.

Wysokie ceny prądu i gazu zmuszają firmy do szukania tańszych źródeł energii. Wśród nich znalazł się producent drzwi Erkado, który postanowił inwestować w OZE. Pozwoli to częściowo się uniezależnić od dostaw konwencjonalnej energii elektrycznej oraz gazu. Producent przyznał, że w okresie dużych podwyżek energii, byłby zmuszony do gwałtownego podnoszenia cen produktów, dzięki jednak własnym źródłom energii ten wzrost cen uda się zniwelować.

Producent zdecydował się inwestować w dwa źródła odnawialnej energii. W pierwszej kolejności będzie to fotowoltaika. W zakładzie w Chwałowicach jedna farma działa, jej moc wynosi 50 KW. Natomiast w trakcie budowy są trzy farmy w Gościeradowie, ich łączna moc wyniesie 2,7 MW. Natomiast w fabryce w Radomiu zaplanowany jest montaż farmy o mocy 300 KW. Fotowoltaika ma pokryć ok. 25 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną firmy.

Erkado będzie także budowało własne kotłownie na biomasę, a uzyskana w ten sposób energia będzie służyć do ogrzewania zakładów produkcyjnych. Kotłownie zostaną zamontowane w fabrykach w Gościeradowie i Chwałowicach. Przedsiębiorstwo zdecydowało także, by rozpocząć produkcję brykietu drzewnego z własnych odpadów i sprzedawać je zewnętrznym klientom.

Inwestycje w farmę fotowoltaiczną kontynuuje także Vikking. Firma w zeszłym roku zainstalowała na dachu panele, które mają moc 50 KW. Vikking dostrzega potrzebę w inwestowanie w odnawialne źródła energii. Przedsiębiorstwo przyznaje., że:

Obecna sytuacja gospodarcza i przede wszystkim troska o nasze wspólne środowisko naturalne determinuje nasze proekologiczne działania. W ramach jednego z projektów, którego celem było osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej docieplono dach, ściany oraz zamontowano wewnętrzny system zarządzania energią wraz z rozbudową instalacji fotowoltaicznej. Dwa zakłady produkcyjne Vikkinga wspomagane są energetycznie z paneli fotowoltaicznych. Jeden z nich przy produkcji drzwi kompozytowych oraz okien Real Wood korzysta z instalacji 35 KW. Natomiast na dachu drugiego zakładu zainstalowana jest fotowoltaika o mocy blisko 50 KW. Jest to oczywiście jedynie początek długiego procesu, w którym wdrażamy strategię weryfikacji i monitoringu optymalizacji zużycia energii na każdym etapie procesów produkcyjnych

Rozwój własnych źródeł energii przez producentów stolarki trwa już jednak od kilku lat. W 2018 r. inwestycję przeprowadził Łukplast. Firma otrzymała dotację unijną na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 149,85 KW. Przedsiębiorstwo postawiło na dachach hal magazynowych i produkcyjnych 550 paneli. Inny producent drzwi drewnianych – Westo zainstalował panele fotowoltaiczne o mocy 40 KW w 2017 r. Firma również skorzystała wówczas z dotacji unijnej.

Foto: Westo

 

Zobacz również

Szwajcarski rynek się kurczy

Szwajcarski rynek się kurczy

Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych będzie notował spadki popytu. W najbliższych latach wzrost wolumenu sprzedaży będzie maksymalnie na 1,7 proc.

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Jak wynika z danych zebranych przez instytut badań rynku Branchenradar.com, rynek zewnętrznych drzwi wejściowych w Niemczech w 2022 roku urósł, ale nie za sprawą wzrostu popytu.

1