Producenci inwestują w alternatywne źródła energii

Red.: |Data publikacji:

Erkado zdecydował o inwestycji w odnawialne źródła energii. Także Vikking konsekwentnie dba o własny prąd. Obecnie z alternatywnych źródeł energii korzysta coraz więcej producentów drzwi w Polsce.

Wysokie ceny prądu i gazu zmuszają firmy do szukania tańszych źródeł energii. Wśród nich znalazł się producent drzwi Erkado, który postanowił inwestować w OZE. Pozwoli to częściowo się uniezależnić od dostaw konwencjonalnej energii elektrycznej oraz gazu. Producent przyznał, że w okresie dużych podwyżek energii, byłby zmuszony do gwałtownego podnoszenia cen produktów, dzięki jednak własnym źródłom energii ten wzrost cen uda się zniwelować.

Producent zdecydował się inwestować w dwa źródła odnawialnej energii. W pierwszej kolejności będzie to fotowoltaika. W zakładzie w Chwałowicach jedna farma działa, jej moc wynosi 50 KW. Natomiast w trakcie budowy są trzy farmy w Gościeradowie, ich łączna moc wyniesie 2,7 MW. Natomiast w fabryce w Radomiu zaplanowany jest montaż farmy o mocy 300 KW. Fotowoltaika ma pokryć ok. 25 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną firmy.

Erkado będzie także budowało własne kotłownie na biomasę, a uzyskana w ten sposób energia będzie służyć do ogrzewania zakładów produkcyjnych. Kotłownie zostaną zamontowane w fabrykach w Gościeradowie i Chwałowicach. Przedsiębiorstwo zdecydowało także, by rozpocząć produkcję brykietu drzewnego z własnych odpadów i sprzedawać je zewnętrznym klientom.

Inwestycje w farmę fotowoltaiczną kontynuuje także Vikking. Firma w zeszłym roku zainstalowała na dachu panele, które mają moc 50 KW. Vikking dostrzega potrzebę w inwestowanie w odnawialne źródła energii. Przedsiębiorstwo przyznaje., że:

Obecna sytuacja gospodarcza i przede wszystkim troska o nasze wspólne środowisko naturalne determinuje nasze proekologiczne działania. W ramach jednego z projektów, którego celem było osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej docieplono dach, ściany oraz zamontowano wewnętrzny system zarządzania energią wraz z rozbudową instalacji fotowoltaicznej. Dwa zakłady produkcyjne Vikkinga wspomagane są energetycznie z paneli fotowoltaicznych. Jeden z nich przy produkcji drzwi kompozytowych oraz okien Real Wood korzysta z instalacji 35 KW. Natomiast na dachu drugiego zakładu zainstalowana jest fotowoltaika o mocy blisko 50 KW. Jest to oczywiście jedynie początek długiego procesu, w którym wdrażamy strategię weryfikacji i monitoringu optymalizacji zużycia energii na każdym etapie procesów produkcyjnych

Rozwój własnych źródeł energii przez producentów stolarki trwa już jednak od kilku lat. W 2018 r. inwestycję przeprowadził Łukplast. Firma otrzymała dotację unijną na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 149,85 KW. Przedsiębiorstwo postawiło na dachach hal magazynowych i produkcyjnych 550 paneli. Inny producent drzwi drewnianych – Westo zainstalował panele fotowoltaiczne o mocy 40 KW w 2017 r. Firma również skorzystała wówczas z dotacji unijnej.

Foto: Westo

 

Zobacz również

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Inwido podsumowało pierwszy kwartał, spółka odnotowała 14-procentowy spadek w sprzedaży. Jednak spółka widzi pozytywne sygnały na rynku.

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

1