Erkado zdecydował o inwestycji w odnawialne źródła energii. Także Vikking konsekwentnie dba o własny prąd. Obecnie z alternatywnych źródeł energii korzysta coraz więcej producentów drzwi w Polsce.
Wysokie ceny prądu i gazu zmuszają firmy do szukania tańszych źródeł energii. Wśród nich znalazł się producent drzwi Erkado, który postanowił inwestować w OZE. Pozwoli to częściowo się uniezależnić od dostaw konwencjonalnej energii elektrycznej oraz gazu. Producent przyznał, że w okresie dużych podwyżek energii, byłby zmuszony do gwałtownego podnoszenia cen produktów, dzięki jednak własnym źródłom energii ten wzrost cen uda się zniwelować.
Producent zdecydował się inwestować w dwa źródła odnawialnej energii. W pierwszej kolejności będzie to fotowoltaika. W zakładzie w Chwałowicach jedna farma działa, jej moc wynosi 50 KW. Natomiast w trakcie budowy są trzy farmy w Gościeradowie, ich łączna moc wyniesie 2,7 MW. Natomiast w fabryce w Radomiu zaplanowany jest montaż farmy o mocy 300 KW. Fotowoltaika ma pokryć ok. 25 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną firmy.
Erkado będzie także budowało własne kotłownie na biomasę, a uzyskana w ten sposób energia będzie służyć do ogrzewania zakładów produkcyjnych. Kotłownie zostaną zamontowane w fabrykach w Gościeradowie i Chwałowicach. Przedsiębiorstwo zdecydowało także, by rozpocząć produkcję brykietu drzewnego z własnych odpadów i sprzedawać je zewnętrznym klientom.
Inwestycje w farmę fotowoltaiczną kontynuuje także Vikking. Firma w zeszłym roku zainstalowała na dachu panele, które mają moc 50 KW. Vikking dostrzega potrzebę w inwestowanie w odnawialne źródła energii. Przedsiębiorstwo przyznaje., że:
Obecna sytuacja gospodarcza i przede wszystkim troska o nasze wspólne środowisko naturalne determinuje nasze proekologiczne działania. W ramach jednego z projektów, którego celem było osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej docieplono dach, ściany oraz zamontowano wewnętrzny system zarządzania energią wraz z rozbudową instalacji fotowoltaicznej. Dwa zakłady produkcyjne Vikkinga wspomagane są energetycznie z paneli fotowoltaicznych. Jeden z nich przy produkcji drzwi kompozytowych oraz okien Real Wood korzysta z instalacji 35 KW. Natomiast na dachu drugiego zakładu zainstalowana jest fotowoltaika o mocy blisko 50 KW. Jest to oczywiście jedynie początek długiego procesu, w którym wdrażamy strategię weryfikacji i monitoringu optymalizacji zużycia energii na każdym etapie procesów produkcyjnych
Rozwój własnych źródeł energii przez producentów stolarki trwa już jednak od kilku lat. W 2018 r. inwestycję przeprowadził Łukplast. Firma otrzymała dotację unijną na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 149,85 KW. Przedsiębiorstwo postawiło na dachach hal magazynowych i produkcyjnych 550 paneli. Inny producent drzwi drewnianych – Westo zainstalował panele fotowoltaiczne o mocy 40 KW w 2017 r. Firma również skorzystała wówczas z dotacji unijnej.

Zobacz również
Bogdański i Wiśniowski wspierają Sandecję, Abakus i Premium Grodzki sponsorami podlaskiego sportu
Przez lata branża stolarki była mecenasem sportu, szczególnie lokalnego i nie inaczej jest w nowo rozpoczynającym się sezonie. W ostatnim czasie umowy sponsoringowe podpisały Abakus, Bogdański, Premium Grodzki oraz Wiśniowski.
Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – ruszyła sprzedaż biletów!
Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 odbędzie się w dniach 15–16 października 2025 w Hotelu Vienna House Andel`s Łódź. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
Arkadiusz Muś założy partię polityczną?
W ostatnich dniach media obiegła informacja o tym, że na horyzoncie pojawiła się nowa partia polityczna, której inicjatorem miałby być Arkadiusz Muś, właściciel Press-Glass.