Press Glass – dwadzieścia lat w UE

Autor: |Data publikacji:

Firma Press Glass podsumowała dwadzieścia lat obecności Polski w UE. Jest jednym z wielu beneficjentów tego członkostwa. Chociaż warto rozpocząć rozmowy nad reformami unijnej gospodarki. Informacje na ten temat zamieszczone są w najnowszym raporcie przygotowanym przez Fundację Wolności Gospodarczej.

Dwadzieścia lat Polski w UE dla firm z branży stolarki

Na początku maja obchodziliśmy dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Kilka dużych firm z branży stolarki podjęło się zadania podsumowania tego okresu i wykazania jego znaczenia dla ich rozwoju. Wśród nich był m.in. Drutex, informacja na ten temat znajduje się TUTAJ. Także Press Glass docenia zalety obecności Polski we wspólnocie, a szczególnie wartość jednolitego rynku i swobodę przepływu towarów, osób, usług i kapitału.

Press Glass_Tczew

Press Glass w 2004 r. zatrudniał 801 osób w trzech zakładach produkcyjnych. Przychody firmy wynosiły wówczas 227,4 mln zł. Obecnie zatrudnia ok. 5 tys. pracowników, a roczne przychody sięgają 3,5 mld zł. Press Glass ma obecnie pięć zakładów produkcyjnych w Polsce, a także w Chorwacji i na Litwie. Firma inwestowała także w Wielkiej Brytanii w okresie, gdy ten kraj był częścią Unii. Press Glass ma tam sześć fabryk. Producent szyb zespolonych rozwija działalność również poza Unią, obecnie dwa zakłady produkcyjne są rozwijane w Stanach Zjednoczonych.

Potrzeba reform unijnej gospodarki

Arkadiusz Muś, właściciel Press Glassu w przedmowie do raportu pt.: „Polska na jednolitym rynku UE: korzyści, bariery, reformy” podkreśla też inne zalety naszego członkostwa. Press Glass, tak samo jak wiele innych polskich przedsiębiorstw, zmienił kulturę pracy po 2004 r. Dzięki intensywnym kontaktom z partnerami zagranicznymi polskie firmy uczyły się nowego myślenia o zarządzaniu, prowadzenia negocjacji czy też zasad etyki w biznesie. Ale widoczne są także bariery rozwoju. To rosnąca konkurencyjność Chin, Turcji, Indii i krajów Bliskiego Wschodu. Szef Press Glassu zauważa, że na tych rynkach nie ma potrzeby czterodniowego tygodnia pracy, natychmiastowego przejścia tylko na zieloną energię i coraz większych regulacji. Według Arkadiusza Musia, warto rozpocząć rozmowy nad reformami unijnej gospodarki.

Raport pt.: „Polska na jednolitym rynku UE: korzyści, bariery, reformy” został opublikowany w kwietniu 2024 r. Natomiast przygotowała go Fundacja Wolności Gospodarczej przy wsparciu Epicenter Network. Fundacja została założona w 2021 r., a jej fundatorem jest Arkadiusz Muś.

Zobacz również

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.

Lista 100 najbogatszych Polaków

Lista 100 najbogatszych Polaków

Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.

Forum Branżowe 03.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 03.2025 – czytaj w wersji online

Dostępny jest już marcowy numer miesięcznika "Forum Branżowe". W najnowszym numerze m.in. rozmowa z prezes firmy Plastimet – Anetą Miller oraz podsumowanie targów Budma/WinDoor-Tech.