Press Glass i Rawlplug inwestują miliony za granicą

Red.: MR |Data publikacji: 2019-12-12

Jakie polskie firmy są największymi inwestorami za granicą? Odpowiedż na to pytanie znajdujemy w zestawieniu przygotowanym przez Forbes. Na liście 25 przedsiębiorstw znalazły się dwie firmy związanez naszą branżą – Press Glass i Rawlplug.

Redakcja Forbesa postanowiła pokazać, które firmy z Polski dobrze radzą sobie za granicą pod kątem prowadzenia tam działalności. Powstało więc zestawienie „Lista 25 największych polskich prywatnych inwestorów za granicą”. Uwzględniono w nim firmy, które angażują się finansowo w działalność za granicą, a nie jedynie eksportują, czy zakładają swoje placówki handlowe. Dlatego w zestawieniu, jak przyznają jego autorzy, nie znalazła się globalna już firma CD Projekt, która jednak ma siedzibę w Warszawie i stąd wysyła swoje produkty.

Pierwsze miejsce na liście zajmuje spółka LPP, producent odzieży. Wartość aktywów ulokowanych poza Polską, to 6,8 mld zł. Ale na liście znajduje się także firmy z branży. Pierwszą z nich jest Press Glass. Przedsiębiorstwo zajmuje 13. miejsce na liście, a wartość ulokowanych aktywów za granica, to 653 mln zł. Znajdziemy też na niej firmę Rawlplug, która umieszczona jest na pozycji 23. z wartością aktywów na poziomie 190 mln zł.

Przypomnijmy, że Press Glass od wielu lat inwestuje w produkcję szyb za granicą. Dostawca do producentów okien zbudował swój zakład w Chorwacji, kupił brytyjskiego producenta szyb, a także inwestuje w produkcję w Stanach Zjednoczonych. Z kolei Rawlplug prowadzi działalność poprzez 13 spółek rozmieszczonych na czterech kontynentach.

Okazuje się, że łączna wartość zagranicznych aktywów polskich przedsiębiorstw umieszczonych na liście to 34 miliardy zł.

Zobacz również

Sanok Rubber ze spadkami, także w segmencie stolarki

Sanok Rubber ze spadkami, także w segmencie stolarki

Sanok Rubber Company w minionym półroczu osiągnął przychody w wysokości 300,89 mln zł wobec 389,1 mln zł w 2019 r.

Eko-Okna dołożą miliony do budowy drogi

Eko-Okna dołożą miliony do budowy drogi

Od dawna zapowiadana inwestycja, w której uczestniczą także Eko-Okna, w końcu będzie zrealizowana. Firma z Kornic dołoży ponad 3,6 mln zł do budowy drogi powiatowej w Kornicach. Ma ona być oddana do użytku w I półroczu 2021 r.

Przyszłość rynku drzwi wejściowych w Europie Wschodniej

Przyszłość rynku drzwi wejściowych w Europie Wschodniej

Rynek drzwi wejściowych w Europie Wschodniej straci w tym roku 4,4 proc. swojej wartości z powodu ekonomicznych konsekwencji pandemii – twierdzi austriacka firma badawcza Interconnection Consulting. Poprawy należy oczekiwać w 2023 r.

1