Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Red.: |Data publikacji:

Press Glass to jedna z największych polskich firm rozwijających się za granicą. Polski producent szyb zespolonych zajmuje czołowe miejsce wśród inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Press Glass po raz kolejny został wybrany na jednego z największych inwestorów zagranicznych. Firma znalazła się na 15. miejscu na liście największych 30 polskich firm, które chcą się rozwijać poza granicami Polski. Press Glass obecnie dysponuje 15 fabrykami szkła, w tym połowa znajduje się poza Polską. Pierwszą zagraniczną inwestycją była budowa zakładu w Chorwacji. Kolejne przejęcia lokalnych firm bądź budowy nowych zakładów odbyły się w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, a ostatnio także w Walii i na Litwie. Wartość zagranicznych inwestycji Press Glassu wyceniona została na ok. 1,49 mld zł. Te dane zebrał i zestawił Forbes. Press Glass znalazł się na liście Forbesa także w 2019 r., pisaliśmy o tym TUTAJ.

Fabryka Press Glassu w Kownie otwarta została we wrześniu w tym roku.

Press Glass to także jeden z największych inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma jest tu wymieniana wraz z innymi gigantami polskiego biznesu, takimi jak Orlen, Śnieżka, LPP czy CCC. Dane na ten temat można przeczytać w raporcie „Polski biznes za granicą. Jakie polskie firmy prowadzą ekspansję w Europie Środkowej i Wschodniej” przygotowanym przez SpotData wraz z Uniqa. Autorzy opracowania przyznają, że największa wartość inwestycji zagranicznych odnotowana jest zwykle w branży przetwórstwa przemysłowego. Wynika to z faktu, że zbudowanie nowego zakładu produkcyjnego wymaga dużych nakładów finansowych w odróżnieniu od np. branży informatycznej, gdzie wystarczy otworzyć niewielkie biuro, wiec inwestycje zagraniczne nie są tak kapitałochłonne.

Według ekspertów, ekspansję zagraniczną prowadzi obecnie ponad 1800 polskich przedsiębiorstw, a ogólna wartość kapitału zainwestowanego poza Polską to 23 mld euro. Około połowa inwestycji lokowana jest w krajach w Europie Środkowo-Wschodniej. Co warte podkreślenia, duży wzrost wartości inwestycji zauważono w ostatnich dwóch latach. W 2021 r. wartość nakładów finansowych wyniosła 7 mld euro, to niemal dwukrotnie więcej w porównaniu do danych z ubiegłych lat, w okresie 2010-2020 wynosiła ona średnio 3,8 mld euro. Autorzy raportu Polski biznes za granicą przyznają, że tendencja jest stale rosnąca i dane za pierwsze półrocze bieżącego roku pokazują wzrost wartości inwestycji.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1