Już za kilka dni mija termin złożenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych formularza, który zawiera dane niezbędne do wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jest to Formularz ZUS IWA. Ale czy obowiązek jego złożenia dotyczy każdej firmy?
Z pewnością nie. Dlatego część osób zapewne nie zna ani tego terminu, ani o takim obowiązku w ogóle nie słyszała. Składanie formularza IWA nie dotyczy małych firm, które zatrudniają mniej niż 10 osób, przy czym do liczby zatrudnionych wlicza się również pracodawcę. Ani nowych firm, ani tych, które w roku poprzednim nie zatrudniały pracowników, nawet, jeżeli w tym roku zatrudniają ponad wspomniane 10 osób.
Zgodnie z informacją widoczną na stronie internetowej zakładu ubezpieczeń społecznych, obowiązek złożenia ZUS IWA dotyczy tylko i wyłącznie tych firm, które:
- przez wszystkie miesiące w poprzednim roku opłacały składki na ubezpieczenie wypadkowe za co najmniej jedną osobę – czyli były płatnikiem składek na to ubezpieczenie przez cały poprzedni rok i co najmniej jeden dzień w styczniu tego roku;
- w poprzednim roku zgłaszały do ubezpieczenia wypadkowego średnio w miesiącu co najmniej 10 osób (w tym siebie);
- 31 grudnia poprzedniego roku były wpisane do rejestru REGON.
Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, wówczas firma będzie miała indywidualną składkę na ubezpieczenie wypadkowe, wyliczoną na podstawie dostarczonych do ZUS-u danych. Jej wysokość będzie obowiązywać przez jeden rok składkowy, który trwa od kwietnia do marca przyszłego roku kalendarzowego.
Dane, jakie należy przekazać do ZUS-u za pośrednictwem IWA, to przede wszystkim rodzaj wykonywanej działalności, określony kodami PKD, liczba osób ubezpieczonych, liczba osób, które zostały poszkodowane na skutek wypadku przy pracy oraz tych, które pracują w warunkach zagrożenia. Informacje te dotyczą roku 2020, a posłużą do wyliczenia składki za okres od kwietnia 2021 do marca 2022.
Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Dla tych firm, które zatrudniają mniej niż 9 osób, wysokość składki stanowi 50 proc. najwyższej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na dany rok. Wysokość tej składki jest różna, dla różnych kodów PKD, jednak w opisywanej sytuacji bierze się pod uwagę składkę najwyższą, obowiązującą w danym roku.
Natomiast dla firm, które są zobowiązane do składania formularza ZUS IWA, wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe będzie ustalana indywidualnie, a, poza liczbą osób zatrudnionych i kategorią ryzyka, istotny wpływ na jej wysokość będzie miał widoczny w rejestrze REGON kod PKD, odnoszący się do przeważającego rodzaju działalności danej firmy. Firmy te wysokość składki ustalają samodzielnie, bazując na obowiązujących w danym roku rozporządzeniach, w których określone są składki dla poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej.
Formularz ZUS IWA można przekazać do ZUS-u zarówno drogą elektroniczną, jak i pocztową. Co istotne, jeżeli dany przedsiębiorca składał formularz ZUS IWA przez ostatnie trzy lata z rzędu, wówczas obowiązującą go składkę wyliczy ZUS, informując o jej wysokości do 20 kwietnia bieżącego roku. Informacja taka może zostać wysłana listownie, lub za pośrednictwem platformy elektronicznej ZUS PUE.