Rozliczenie roczne a termin rozliczenia podatku

Red.: |Data publikacji:

Od lutego podatnicy mogą składać swoje roczne zeznania podatkowe. Praktycznie każdy, kto uzyskuje przychody, powinien je rozliczyć z urzędem skarbowym. Obecnie można to robić drogą elektroniczną, co znacznie przyspiesza sprawę. Zwłaszcza, że urzędy na podstawie deklaracji złożonej przez płatników (pracodawców np.) przygotowują rozliczenia w imieniu podatnika. Dane oczywiście należy sprawdzić, można je też edytować.

Rozliczenie roczne a termin rozliczenia podatku (1)

W zależności od tego, jakie przychody uzyskaliśmy, należy rozliczyć się na innym formularzu PIT. Czas na złożenie zeznania podatnicy mają do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym uzyskali przychody. Natomiast jeżeli ostatni dzień kwietnia przypada w weekend, wówczas termin złożenia przesuwa się na maj. I tak właśnie jest w roku bieżącym –  terminem ostatecznym jest 2 maja 2022 roku. Wyjątkiem jest jedynie PIT-28, który należało złożyć do 28 lutego.

A jak wygląda kwestia rozliczenia z urzędem? Bo złożenie zeznania to jedno, a rozliczenie to drugie…

Jeżeli podatnik ma nadpłatę podatku, wówczas urząd skarbowy powinien mu zwrócić wynikającą z zeznania kwotę. Termin na zwrot uzależniony jest w pewnym sensie od sposobu złożenia rozliczenia oraz jego daty.

1