Po wybuchu wojny w Ukrainie, Polska wprowadziła specjalne przepisy dotyczące legalnego zatrudnienia obywateli Ukrainy. Dowiedz się jak wygląda procedura zatrudnienia obywateli Ukrainy w świetle nowych regulacji prawnych.
Legalne zatrudnienie obywateli Ukrainy w Polsce po 24 lutego 2022 roku
W wyniku działań wojennych na Ukrainie po 24 lutego 2022 roku, Polska wprowadziła specjalne przepisy umożliwiające legalny pobyt oraz zatrudnienie obywateli Ukrainy. Zgodnie z Ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po tym dniu, mają prawo do legalnego pobytu do 30 września 2025 roku, z możliwością przedłużenia tego terminu na mocy nowych przepisów.

Kto może legalnie przebywać i pracować w Polsce?
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku, mogą legalnie przebywać na jej terytorium pod warunkiem zadeklarowania zamiaru pozostania w Polsce. Dotyczy to także osób, które przedostały się do Polski przez inne państwa. Warto zauważyć, że legalność pobytu może zostać utracona, jeśli obywatel Ukrainy opuści Polskę na okres dłuższy niż 30 dni.
Status pobytu obejmuje również członków rodzin obywateli Ukrainy. Mowa o małżonkach i małoletnich dzieciach, nawet jeśli nie posiadają oni obywatelstwa ukraińskiego, pod warunkiem, że przybyli do Polski w związku z wojną na Ukrainie.
Warunki legalnego zatrudnienia obywateli Ukrainy
Obywatel Ukrainy może legalnie podjąć pracę jeśli:
- przybył do Polski legalnie po 24.02.2022 r. w związku z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy i deklaruje zamiar pozostania w naszym kraju,
- przebywa legalnie na terenie RP, bez względu na datę przekroczenia granicy (przed czy po wybuchu wojny) oraz formę legalnego pobytu ( może to być np. wiza wydana w celu turystycznym)
Jednocześnie musi spełnić jeszcze dwa warunki:
- pracodawca powiadomi w terminie 7 dni od daty zatrudnienia, za pośrednictwem strony internetowej: praca.gov.pl powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę firmy o powierzeniu pracy takiemu obywatelowi,
- praca ta jest wykonywana w wymiarze nie niższym niż wskazany w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż wymogi dotyczące minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.
W takim wypadku, obywatel Ukrainy nie musi już posiadać zezwolenia na pracę lub oświadczenia pracodawcy o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wpisanego do ewidencji w powiatowym urzędzie pracy.