Eko-Okna, Orlen, JSW, Węglokoks to niektóre z firm decydujące się na przekazanie środków finansowych szpitalowi w Raciborzu na walkę z koronawirusem.
Ten szpital zakaźny otrzyma w najbliższych dniach 1,77 mln zł pomocy z PKN Orlen SA oraz 250 tys. z Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Po 250 tys. zł wsparcia z JSW otrzymają także szpitale w Wodzisławiu, Rybniku i Jastrzębiu. Milion złotych przeznaczą na ten cel również Eko-Okna, co zapowiedział właściciel tej firmy Mateusz Kłosek w rozmowie z dyrektorem szpitala na ul. Gamowskiej. Kwota 500 tys. zł zostanie przeznaczona na nowy, systemowy ambulans z wyposażeniem. Karetka ma trafić do raciborskiego szpitala już w kwietniu. Drugie 500 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu.

Milion od pracowników Eko-Okien
Darowizna od firmy Eko-Okna przekazana zostanie w imieniu zarządu i wszystkich pracowników. – Pieniądze na pewno nie wstrzymają rozwoju epidemii, ale mamy nadzieję, że pomogą w walce z nią – komentuje firma. – Dziś szpitale, w szczególności te które z dnia na dzień zostały przekształcone w szpitale zakaźne, zmagają się z brakiem funduszy oraz środków ochrony. Jednym z takich szpitali jest właśnie szpital w Raciborzu. Być może przekazane przez naszą firmę i przez nas wszystkich pieniądze pomogą wyzdrowieć naszym bliskim – czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.
Produkcja okien w dobie epidemii
Przypomnijmy, że jeden z pierwszych w Polsce przypadków hospitalizacji pacjenta z koronawirusem miał miejsce właśnie w szpitalu w Raciborzu. Wtedy to zaniepokojeni byliśmy czy aby nie jest to pracownik Eko-Okien, ale okazało się, że nie. Zapytaliśmy w firmie, jak dzisiaj wygląda u nich zabezpieczanie się przed wirusem? Jak producent okien funkcjonuje w dobie epidemii?
Oto odpowiedź:
Zakład funkcjonuje, ale zgodnie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Postępujemy zgodnie z wytycznymi GIS oraz Ministerstwa Zdrowia. Skróciliśmy czas pracy pracowników produkcyjnych, a pracownicy administracyjni, których charakter pracy pozwala na pracę zdalną, zostali oddelegowani do domu. Wstrzymaliśmy wizyty klientów. Firmowe spotkania, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne odbywają się tylko i wyłącznie poprzez tele- lub wideokonferencje. Wprowadziliśmy także zasady, do których przestrzegania został zobligowany każdy pracownik. Mowa między innymi o ograniczeniu do minimum poruszania się pracowników pomiędzy zakładami, stosowaniu płynów dezynfekujących czy zachowaniu odpowiedniej odległości od współpracowników. Zapewniliśmy pracownikom m.in. bezpłatne posiłki oraz dostęp do maseczek ochronnych.
Zapytaliśmy również o to jak sytuacja stanu epidemii wpłynie na wielkość produkcji, na tegoroczną sprzedaż. – Tak naprawdę trudno na chwilę obecną oszacować jaki wpływ będzie miała pandemia na wyniki sprzedaży, gdyż nie wiemy jak długo taki stan się utrzyma. Obecnie najtrudniejszą kwestią jest transport. Kraje zamykają granice lub ograniczają przepływ tranzytu – odpowiadają przedstawiciele Eko-Okien. A to oznacza, że Eko-Okna dotykają te same problemy co innych producentów stolarki: „zamknięte” Włochy, „zamknięta” Francja, utrudnienia w Niemczech. Nie najlepiej dzieje się również na rynku krajowym, ale to już opowieść na całkiem inną okazję. Dzisiaj jest ważne, że firma produkuje bez większych zakłóceń, sprzedaje i stara się czynnie wspierać walczących z epidemią w naszym kraju.
Zobacz również
Fakro gra dalej z reprezentacją Polski. Sponsoring, który napędza biznes w trudnym sezonie
Fakro przedłużyło trwającą od 20 lat współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej o kolejne cztery lata.
Otwarcie salonu G-U Open Lab
G-U Polska zaprosiło 18 czerwca do swojej siedziby w Poznaniu licznych przedstawicieli branży: producentów, dystrybutorów oraz media, na uroczyste otwarcie showroomu G-U Open Lab.
R+T Innovation Award 2027: zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 11 września 2026 roku
R+T Innovation Award 2027: wystawcy targów R+T mogą zgłaszać swoje produkty do konkursu do 11 września 2026 roku.



