Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

WICONA: Skyliner – budowla przyszłości z fasadami WICTEC

Data publikacji: 2022-04-14

Skyliner – flagowa inwestycja Grupy Karimpol to jeden z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Polsce, zarówno pod względem wysokości, jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka WICONA dostarczyła fasady elementowe WICTEC.

Skyliner by Karimpol_10 (1)

Blisko 200-metrowy Skyliner jest siódmy na liście najwyższych budynków w Polsce. Na 42 kondygnacjach oferuje 49 000 m2 powierzchni biurowej i retailowej do wynajęcia. Najniższe poziomy budynku przeznaczone są na lokale usługowe, handlowe oraz gastronomiczne. Na 165 m wysokości położony jest dwupoziomowy Skybar z niezwykłym widokiem na panoramę Warszawy. Spektakularne lobby Skylinera mierzy aż 16 m i jest jednocześnie najwyższym lobby biurowym w Polsce. Wieżowiec jest obsługiwany przez 21 szybkich wind (o prędkości do 7 m/s) wyposażonych w inteligentny system obsługi bezdotykowej, umożliwiający komfortowy transport.

Za projekt architektoniczny Skylinera odpowiada pracownia APA Wojciechowski. Generalnym wykonawcą biurowca jest Warbud. Wieżowiec jest elegancki i smukły. Jego estetyka jest nawiązaniem do uniwersalnej klasyki w najczystszym wydaniu. Dzięki temu będzie dobrze wyglądał nie tylko po pięciu, ale i po dwudziestu latach. Efekt wizualny udało się osiągnąć dzięki systemom fasadowym.

FASADY ELEMENTOWE WICTEC

Ważnym aspektem w czasie realizacji projektu było maksymalne skrócenie czasu realizacji, który zaplanowano na 3 lata (od 2017 do 2020 r.). Z tego względu wybrano rozwiązanie w postaci fasad elementowych, stanowiących gotowy półfabrykat konstrukcji, składany modułowo bez konieczności stosowania rusztowań. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych systemów słupowo-ryglowych, a mimo wyższej ceny rekompensuje koszty transportu oddzielnych elementów (rygli, tafli szklanych) oraz dodatkowych rusztowań czy wysięgników. Fasady te dostarczane są w postaci modułów montowanych od wewnątrz.

Skyliner by Karimpol_5 (1)

System WICTEC wykorzystany do budowy Skylinera oferuje zarówno estetyczną elastyczność, jak i dużą funkcjonalność. Umożliwia zoptymalizowanie wydajności energetycznej, izolacyjności akustycznej i bezpieczeństwa – mówi Hubert Wiśniewski, country manager w WICONA Polska. Zgodny z normą EN13830 dla ścian osłonowych WICTEC jest w pełni przetestowany pod względem odporności na warunki atmosferyczne, ma właściwości ognioodporne. Dzięki łatwej dostępności różnorodnych typów profili można go dostosować do niemal każdego stylu architektonicznego.

– System WICTEC powstaje w technologii ETC Intelligence®. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na zmniejszenie ilości izolacji termicznej w profilach, bez obniżania izolacyjności termicznej produktu. Ponadto wysoko
wydajna izolacja termiczna zmniejsza również zapotrzebowanie obiektów
na energię, co korzystnie wpływa na środowisko i poprawia komfortdodaje Hubert Wiśniewski.

Skyliner jest niewątpliwie synonimem budowli przyszłości, a to za sprawą połączenia najnowszych trendów technologicznych z nowoczesną architekturą miejską. To doskonały przykład, że fasady elementowe są przyszłością w dziedzinie wznoszenia budynków coraz wyższych i bardziej skomplikowanych pod względem nie tylko technicznym, ale także organizacyjnym. – Nasz system WICTEC został zaprojektowany tak, aby sprostać rosnącym wymaganiom inżynierów i projektantów. Jako lider w tym zakresie dostarczamy rozwiązania najwyższej jakości, które gwarantują wspaniałą estetykę oraz dużą wytrzymałość konstrukcji – podsumowuje Hubert Wiśniewski.

1