Nowy architektoniczny symbol pojawił się przy nadmorskim bulwarze popularnego belgijskiego kurortu Knokke-Heist. Heldentoren, wraz z dwoma budynkami towarzyszącymi, oferuje mieszkańcom zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki na morze. Dzięki zastosowaniu szkła zespolonego i ciepłej ramki dystansowej Swisspacer Ultimate, za szklaną fasadą budynków poczuć można maksymalny komfort życia.
Nowa ikona na plażowym horyzoncie
Heldentoren, będący już dziś nową atrakcją w okolicach placu Heldenplein, został uroczyście otwarty w 2024 roku. Licząca 67 metrów wieża góruje nad otaczającą ją zabudową. Miejska kompozycja przy nowo zaaranżowanym placu Heldenplein obejmuje 43-mieszkaniową wieżę, drugi 7-kondygnacyjny budynek z 10 mieszkaniami oraz mniejszy pawilon, w którym mieści się restauracja i jedno mieszkanie na piętrze. Partery wszystkich obiektów przeznaczone są na gastronomię i handel, bezpośrednio łącząc się z nową promenadą przy Elizabetlaan. Trzy budynki dzielą wspólny podziemny parking i spójny język architektoniczny.
Stylowe apartamenty z najlepszym widokiem
Za projekt odpowiada pracownia Neutelings Riedijk Architects z Rotterdamu, a belgijska firma inżynierska Bureau Bouwtechniek przygotowała realizację w oparciu o modele BIM. Za realizację odpowiada TM Eiffage Vlaanderen Heldentoren. Inwestorem i zleceniodawcą projektu jest SALT Projects – belgijski deweloper nieruchomości z siedzibą w Knokke-Heist, specjalizujący się w luksusowych inwestycjach mieszkaniowych w najdroższych lokalizacjach Belgii.
Architekci zaprojektowali wieżę jako rzeźbiarską kompozycję czterech przesuniętych względem siebie brył, z których każda jest cofnięta w stosunku do niższej kondygnacji. W ten sposób powstały obszerne tarasy dachowe. Kompozycja łączy horyzontalny rytm – wpisujący się w wysokość sąsiednich budynków – z wertykalnym charakterem wieży, nadając jej dynamiczny i elegancki wyraz w homogenicznej panoramie Knokke.
Odporna na pogodę ceramiczna fasada
Fasady budynków zachwycają organicznymi kształtami – zaokrąglone narożniki i otaczające balkony zapewniają panoramiczne widoki zarówno na morze, jak i na miasto. Ze względu na wymagające warunki nadmorskiego klimatu, zastosowano wyłącznie odporne na korozję komponenty z odpowiednio dobranym wykończeniem powierzchni. Pracownia Neutelings Riedijk Architects zaprojektowała specjalną ceramiczną elewację, której szkliwiona powierzchnia jest odporna na promieniowanie UV, mróz i zmiany temperatury. Chroni ona budynek przed działaniem słonego powietrza i nawiewanego piasku – i to bez potrzeby konserwacji. Ciemnoniebieskie panele ceramiczne o strukturze pionowych linii załamują światło słoneczne, tworząc fascynującą grę światła, koloru i tekstury, która dodatkowo podkreśla rzeźbiarski charakter bryły.
Wysokiej jakości przeszklenia z ciepłą ramką Swisspacer
Za wąskimi pasami ceramicznych paneli i szklanych balustrad rozciąga się druga warstwa fasady – niemal w całości przeszklona. Smukłe aluminiowe ramy, również w głębokim odcieniu niebieskiego, obejmują okna i drzwi wykonane jako połączenie elementów przesuwnych, rozwieranych i stałych. Dwu- lub trzyszybowe pakiety szyb zespolonych chronią apartamenty – w niektórych przypadkach dwupoziomowe – przed wiatrem i nagrzewaniem się, odbijają szkodliwe promieniowanie UV, a jednocześnie zapewniają wysoką przepuszczalność światła dziennego, które sięga głęboko w głąb wnętrz.
Producent szkła, firma Polypane, wybrała do szyb zespolonych ramkę Swisspacer Ultimate, biorąc pod uwagę zarówno wygląd, jak i włsściwości. „Wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej były bardzo wysokie” – podkreśla Franky Symoens, CEO Polypane. Zastosowano szkło potrójne o współczynniku Ug wynoszącym 0,6 W/(m²K) oraz podwójne o Ug 1,0 W/(m²K), a także ciepłe ramki dystansowe Swisspacer Ultimate, które cechują się wyjątkowo niskimi wartościami Psi, wspierając tym samym energooszczędność całego systemu. Swisspacer Ultimate to jedna z wiodących na świecie ciepłych ramek dystansowych – minimalizuje straty ciepła na krawędzi szyby, poprawiając efektywność energetyczną okien i fasad. Dzięki temu zmniejsza emisję CO₂ i pozytywnie wpływa na ślad węglowy budynku. Jej matowa powierzchnia doskonale wpisuje się w każdy projekt architektoniczny.
Zespół budynków Heldentoren to nie tylko wybitne osiągnięcie architektoniczne – to również wyraz dążenia Knokke-Heist do nowoczesnego, zrównoważonego stylu życia w samym sercu najbardziej prestiżowego nadmorskiego kurortu w Belgii.
Dane projektu
Projekt: Heldentoren
Lokalizacja: Heldenplein, Knokke-Heist/BE
Klient: SALT Projects, Knokke-Heist/BE
Architektura/Projekt: Neutelings Riedijk Architects, Rotterdam/NL, https://neutelings-riedijk.com
Architektura/planowanie: Bureau Bouwtechniek, Antwerp/BE
Firma budowlana: TM Eiffage Vlaanderen Heldentoren, Brussels/BE
Producent szkła: Polypane Glasindustrie NV, Temse/BE;
Finiglas VeredelungsGmbH, Dülmen/DEU (curved glass)
Szkło: Polycool All Seasons 39, Polyplus Super HR-1
Ramki dystansowe: Swisspacer Ultimate
Completion: 2024
Więcej informacji na www.swisspacer.com