Roto Technologia Okien i Drzwi konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju. W głównym zakładzie produkcyjnym w Leinfelden uruchomiono nowoczesny system ogrzewania biomasą, który ogranicza emisję CO2 o 700 ton rocznie, a jednocześnie zwiększa niezależność energetyczną firmy. To kolejny krok w kierunku neutralności klimatycznej, przyczyniający się do redukcji śladu węglowego – zarówno firmy, jak i jej klientów.
Zrównoważony rozwój stanowi jeden z najważniejszych obszarów strategii korporacyjnej Roto Technologia Okien i Drzwi. Firma aktywnie inwestuje w odnawialne źródła energii na całym świecie, koncentrując się na fotowoltaice, energii wodnej i biomasie, by skutecznie ograniczać swój ślad węglowy. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest uruchomienie systemu ogrzewania biomasą w głównym zakładzie produkcyjnym i siedzibie Roto w Leinfelden w Niemczech.
Nowy system, o mocy niemal jednego megawata, dostarcza ekologiczne ciepło do całego kompleksu. Siedziba główna oraz jeden z 18 zakładów produkcyjnych firmy zajmują łącznie około 100 000 m². Dzięki instalacji, emisja CO2 może zostać ograniczona nawet o 700 ton rocznie
— to istotny wkład w realizację firmowych celów klimatycznych. System zasilany jest lokalnie pozyskiwanymi zrębkami drzewnymi, które w procesie spalania emitują jedynie tyle dwutlenku węgla, ile rośliny wchłonęły podczas wzrostu. Tworzy to zamknięty, neutralny dla klimatu cykl CO2.
„Nowy system nie tylko dostarcza centralne ogrzewanie o zerowej emisji CO2, ale również znacząco zmniejsza naszą zależność od paliw kopalnych i ich dostaw zewnętrznych” — podkreśla Almir Poric, kierownik zakładu Roto w Leinfelden. „To realne wzmocnienie naszego bezpieczeństwa energetycznego i niezawodności dla naszych klientów”. Instalacja stanowi wyraz długofalowego zaangażowania Roto w ochronę klimatu i zrównoważone gospodarowanie zasobami.
Kolejne inwestycje w przygotowaniu
Roto Technologia Okien i Drzwi zatrudnia około 4000 osób i prowadzi działalność w 18 zakładach produkcyjnych, ponad 30 biurach sprzedaży oraz 31 centrach dystrybucji na całym świecie. Grupa konsekwentnie dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. W planach są dalsze inwestycje w systemy produkujące energię elektryczną i cieplną z odnawialnych źródeł. Celem działań jest zmniejszenie śladu węglowego Roto, ale również wspieranie klientów w osiąganiu ich celów klimatycznych.